1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wystartowała modernizacja Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka Żar

Wystartowała modernizacja Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka Żar

Wystartowała modernizacja Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka Żar

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła modernizację Elektrowni Porąbka Żar. Obecnie w ESP Porąbka Żar trwa remont zbiornika górnego, który jest elementem większego procesu modernizacyjnego elektrowni. Zakończenie prac remontowych w zbiorniku górnym w ESP Porąbka Żar planowane jest w czwartym kwartale 2024 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Program Kompleksowej Modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar zakłada modernizację części technologicznej elektrowni (wymiana 4 turbozespołów na nowe wraz z instalacjami okołoturbinowymi) oraz modernizację zbiornika górnego.

Obecnie w ESP Porąbka Żar trwa remont zbiornika górnego, w związku z tym niezbędne było odstawienie elektrowni i opróżnienie zbiornika w okresie od 1 maja do 30 września 2024 roku. Trwa frezowanie skarp i dna zbiornika, wykonywana jest warstwa drenażowa i warstwa szczelna oraz modernizacja dolnego i górnego ujęcia wody wraz z torem wodnym. Jednocześnie trwa również remont na rozdzielniach 220 kV. Prace zostaną zrealizowane do końca września 2024 roku. 30 września 2024 roku planowane jest przywrócenie ESP Porąbka-Żar do eksploatacji.

W październiku br. planowane jest natomiast rozpoczęcie wymiany turbozespołów i demontaż pierwszego z nich. Na czas wykonywania tych prac z eksploatacji wyłączony będzie jedynie bieżący modernizowany hydrozespół, pozostałe będą w ciągłej eksploatacji.  

Modernizacja elektrowni zwiększy jej efektywność operacyjną poprzez dostosowanie hydrozespołu do możliwości długotrwałej pracy w trybie kompensacyjnym oraz zmniejszenie pracochłonności hydrozespołu i częstotliwości napraw oraz modyfikacji. Oznacza to także dostosowanie instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb regulacyjnych i rynkowych, zapewnienie rentownej pracy elektrowni, tj. rynku mocy, rynku energii, rynku usług systemowych oraz zwiększenie sprawności.

Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w Polsce elektrownia podziemna. Wykorzystuje jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie Góry Żar.

Elektrownia ze względu na swoje położenie jest atrakcją turystyczną, jednakże w związku z trwającym remontem będzie zamknięta dla zwiedzających. Utrudnienia mogą dotyczyć bezpośredniego sąsiedztwa zbiornika górnego ESP Porąbka Żar, co nie wpływa na dostępność pozostałych atrakcji turystycznych w regionie oraz na Górze Żar, które są dostępne dla zwiedzających.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 39 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ponad 2540 MW.

– Czytaj także: Ta hiszpańska wyspa czerpała prąd z wody i wiatru przez miesiąc. To nowy rekord

Źródło: informacja prasowa – Grupa PGE

Fot. Grupa PGE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.