Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 6.0 jednak po wakacjach

Mój Prąd 6.0 jednak po wakacjach

Szósta edycja programu “Mój Prąd” wystartuje we wrześniu – poinformowała szefowa Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na nową edycję zaplanowano 400 milionów złotych.

Reklama

Mój Prąd jednak we wrześniu

Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska NFOŚiGW, w rozmowie z Państwową Agencją Prasową podała datę rozpoczęcia szóstej edycji kultowego programu dotacji. Nabór wniosków do Mój Prąd 6.0 ma rozpocząć się już po wakacjach – we wrześniu. 

Na najnowszą odsłonę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaplanował przeznaczyć 400 milionów złotych. Łącznie, na wszystkie edycje zarezerwowano aż 3 miliardy zł. Do tej pory wypłacono 2,6 mld złotych.

Zmiany: dotacje uzależnione od magazynów energii

Dotacje w ramach Mój Prąd 6.0 będą udzielane na instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Zakup magazynu stanie się warunkiem koniecznym do jej uzyskania.

Dotychczas dofinansowanie w ramach programu można było uzyskać na samą fotowoltaikę, opcjonalnie w połączeniu z innymi elementami, takimi jak: magazyny i pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy domowe systemy zarządzania energią (HEMS). Od konkretnej daty zacznie jednak obowiązywać wymóg powiązania instalacji PV z magazynami energii. 

– Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii – powiedziała Zawadzka-Stępniak w rozmowie z PAP. 

Net-billing

Dofinansowanie w ramach Mój Prąd 6.0 – podobnie jak w poprzednich edycjach – będzie można uzyskać na inwestycje zakupione po 1 stycznia 2021 roku i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.

Statystyki poprzedniej edycji

Podczas piątej edycji trwania programu złożono ponad 88,5 tysięcy wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych i prawie 10 tys. do magazynów energii – czytamy na stronie PAP.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy dofinansowania, największym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła, na które złożono aż 15,7 tys. wniosków, ponad 5,4 tys. dotyczyło magazynów ciepła, 4,1 tys. systemów zarządzania energią, a 163 kolektorów słonecznych. 

Łącznie, tylko w ramach piątej edycji wypłacono blisko 550 milionów złotych (stan na 10.06.2024) w ramach dotacji. Z kolei wypłacona moc instalacji wyniosła 337 910 kW, co przekłada się na 270 328 607 kg redukcji produkcji CO2 rocznie.

Zgodnie z planem dofinansowane przez Narodowy Fundusz mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

Źródła: pap.pl, mojprad.gov.pl

Fot.: pexels, phonlamaiphoto / canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.