Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Klucz do tańszego prądu i niezależności. Technologia przyszłości podpowie, jak mądrze zarządzać energią 

Klucz do tańszego prądu i niezależności. Technologia przyszłości podpowie, jak mądrze zarządzać energią 

W dzisiejszych czasach zrównoważone zarządzanie energią staje się coraz bardziej priorytetowe. Stale rosnące ceny prądu skłaniają nas do zadania sobie pytania: co mogę zrobić, aby płacić mniej? Sposobem na realne oszczędzenie pieniędzy jest mądre planowanie i kontrola jego zużycia. W tym przypadku narzędzia takie jak HEMS stają się prawdziwymi bohaterami.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest HEMS?

System Zarządzania Energią Domową (HEMS, ang. Home Energy Management System) to połączenie komponentów sprzętowych i oprogramowania, które współpracują ze sobą, aby efektywnie zarządzać zużyciem energii w Twoim domu. 

Jego głównym zadaniem jest bieżące monitorowanie pracy urządzeń elektrycznych. Dzięki zebranym danym system może dostosować się do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń użytkownika. To z kolei pozwala na zoptymalizowanie wykorzystania energii oraz zmniejszenie kosztów za energię elektryczną w gospodarstwie domowym.

AI w zarządzaniu energią 

W obecnych czasach wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy – nawet w obszarze domowych urządzeń elektrycznych – może być niezwykle pomocne. Zaawansowane systemy zarządzania energią domową korzystają z tego mechanizmu. Sztuczna inteligencja ma w tym przypadku za zadanie gromadzenie informacji na temat częstotliwości, czasu użytkowania oraz zużycia prądu przez poszczególne urządzenia w naszym domu. 

Pełnię możliwości system HEMS uzyskuje po zintegrowaniu go z OZE, na przykład z fotowoltaiką współpracującą z magazynem energii. To pozwala HEMSowi na zdobycie informacji na temat tego, ile energii jesteśmy w stanie wyprodukować, przewidzenie naszego zapotrzebowania na prąd i zaplanowanie sposobu jego optymalnego wykorzystania. 

Wszystkie urządzenia domowe w jednym miejscu

Korzystanie z narzędzi takich jak HEMS wpływa na realne oszczędności i jest wyjątkowo wygodne. Wygodne, ponieważ wszelkie elektryczne urządzenia domowe, takie jak pompa ciepła, magazyn energii, ładowarka elektryczna czy inwerter, który jest sercem instalacji fotowoltaicznej, gromadzimy w jednym miejscu – aplikacji w wersji mobilnej lub desktop. Za jej pomocą możemy zarządzać całym domowym ekosystemem, na bieżąco i zdalnie monitorować lub dostosowywać pracę urządzeń. Umożliwia nam to świadome zarządzanie energią, ale także pozwala na szybką reakcję algorytmów w przypadku nieoczekiwanych wzrostów jej zużycia.

System sprzeda nadwyżkę energii

Wspomnieliśmy o tym, że HEMS pozwala zaoszczędzić. Oczywiście wpływ ma na to rozsądne, zorganizowane dystrybuowanie energią, jednak istnieje też dodatkowa funkcja, która to umożliwia. Odkryliśmy ją w systemie PowerHouse HEMS od Columbus Energy

Po zintegrowaniu PowerHouse HEMS z OZE system śledzi ilość wyprodukowanej energii, przez panele fotowoltaiczne. Następnie zaplanuje za nas, jak inteligentnie wykorzystać jej nadwyżkę. Gdy wyprodukowana energia przewyższa zapotrzebowanie domowników, system w pierwszej kolejności skieruje nadwyżkę do urządzeń potrafiących zmagazynować jej nadmiar w celu zwiększenia autokonsumpcji np. magazyn energii, magazyn ciepła, układ C.O pompy ciepła, samochód elektryczny. Dopiero w drugiej kolejności sprzedaje ją do sieci energetycznej (w przypadku prosumentów rozliczających się z zakładem energetycznym na nowych zasadach (net-billing)). Nie straszne są mu też dynamiczne ceny energii, które już od lipca 2024 roku będą obowiązywać w Polsce. PowerHouse HEMS jest przygotowany na to, aby sprzedawać energię wtedy, gdy jest najdroższa i kupować ją, gdy jej cena jest najniższa.

Jak dowiedzieliśmy się od twórców tego systemu, aktualnie aplikacja dedykowana jest głównie sprzętom od firmy Columbus Energy, ale docelowo ma ona pozwolić na integrację urządzeń od różnych producentów. PowerHouse HEMS ma zatem potencjał, aby stać się uniwersalnym narzędziem, “must have” dla prosumentów. Więcej o autorskim HEMS od Columbusa można przeczytać na columbustechnologies.pl

Oszczędność – klucz do sukcesu

Dzięki inteligentnemu zarządzaniu zużyciem prądu oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii użytkownicy mogą efektywnie zmniejszyć swoje rachunki za prąd, co przekłada się na realne oszczędności finansowe. Eksperci Columbus Technologies wyliczyli, że połączenie ich autorskiego HEMSa, fotowoltaiki i magazynu energii, pozwala na obniżenie jej zużycia aż do 29% względem takiego samego zestawu bez systemu HEMS. To duży krok w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości energetycznej, bezpieczeństwa i stabilizacji cen oraz dostępu do energii dla gospodarstw domowych. 

Oszczędność, wygoda i… bezpieczeństwo

Kolejną ciekawą funkcją, a zarazem przykładem zdalnego zarządzania sprzętem domowym jest backup, który znajduje zastosowanie w przypadku zestawienia z magazynem energii. W ramach backupu już na poziomie aplikacji bądź przeglądarki web określamy maksymalną ilość prądu, jaką możemy pobrać z magazynu energii. Najczęściej wynosi ona 80% jego maksymalnej pojemności. Pozostałe – w tym przypadku – 20%, to nasz “backup”, czyli zapas. 

Przyda się on w przypadku, gdy zostalibyśmy odcięci od prądu z sieci, na przykład podczas awarii u naszego dostawcy energii. Wówczas nic nam nie grozi – posiadamy swój własny zapas prądu, który pozwoli nam na tymczasowe dalsze funkcjonowanie kluczowych urządzeń nawet wtedy, gdy w okolicy zgasną światła. 

Takie rozwiązanie zapewnia duże bezpieczeństwo, a przy tym stabilizację, ponieważ gwarantuje, że nie zostaniemy “na lodzie”, odcięci całkowicie od prądu na czas naprawy sieci. Wielkość backupu można zmienić jednym kliknięciem, w zależności od aktualnego zapotrzebowania, np. w sytuacji, gdy zakład energetyczny informuje nas z wyprzedzeniem o planowanych przerwach w dostawach energii – wtedy warto znacząco zwiększyć poziom backupu.

PowerHouse HEMS

Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność – tak można podsumować system zarządzania energią domową. To technologia przyszłości, dzięki której już dzisiaj możemy być mniej zależni od sieci energetycznej na długi czas. Algorytmy samodzielnie podejmą decyzję, w jaki sposób dystrybuować produkowany przez nas prąd, aby w efekcie sprawić, by rachunki za niego były mniejsze.

Fot.: canva.com/@alexlmx, columbustechnologies.pl

Źródła: columbustechnologies.pl, energiapress.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.