Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Zaryzykowałam”, “Każda kobieta może odnosić sukcesy” – imponujące historie kobiet pracujących w branży OZE

“Zaryzykowałam”, “Każda kobieta może odnosić sukcesy” – imponujące historie kobiet pracujących w branży OZE

Skontaktowaliśmy się z pracownicami Columbus Elite – firmy prężnie działającej w branży OZE, aby dowiedzieć się tego, jak realnie pracuje się kobietom w sektorze odnawialnych źródeł energii. Ich życiowe historie są zdumiewające!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Komu sprzyja branża OZE? 

Badania nie pozostawiają złudzeń – branża OZE jest zdominowana przez mężczyzn. Raport sporządzony przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) mówi jasno: kobiety stanowią tylko 32% wszystkich pracowników w sektorze energii odnawialnej (w fotowoltaice 40% pracowników to kobiety, a w energetyce wiatrowej – zaledwie 21%).

O to jak w tej branży pracuje się kobietom, zapytaliśmy: Panią Małgorzatę Binaś, Dyrektorkę Generalną, Panią Agatę Mikulewicz, Menagerkę Regionalną oraz Panią Aleksandrę Krawczyk, Dyrektorkę Międzynarodową w Columbus Elite.

Wszystkim Paniom zadaliśmy podobne pytania: na czym polega ich praca, jaka była ich ścieżka kariery, dlaczego wybrały branżę OZE, czy praca w tym obszarze oferuje perspektywy rozwoju, jakie wyzwania stoją w niej przed kobietami, a także o to, czy zachęciłyby inne kobiety do wybrania tej zawodowej drogi. 

Odpowiedzi, które uzyskaliśmy, były zaskakujące ze względu na imponujące i osobiste historie, jakimi podzieliły się nasze rozmówczynie. Zapraszamy do lektury.

“Branża OZE to była dla mnie zupełna nowość. Postanowiłam zaryzykować”

Jak wyglądała ścieżka kariery, po której rozpoczęła Pani pracę w branży odnawialnych źródeł energii?

Małgorzata Binaś, Dyrektorka Generalna w Columbus Elite:

– Współpracę z Columbus Elite rozpoczęłam pięć lat temu. Zaprosił mnie do niej mój bezpośredni przełożony, Grzegorz Poprawski. Wcześniej nie miałam doświadczenia w branży OZE. Pracowałam w telemarketingu, w sprzedaży bezpośredniej oraz jako koordynator ogólnopolskich akcji promocyjnych. Branża OZE to była dla mnie zupełna nowość, ale postanowiłam zaryzykować. Wiedziałam, że jestem dobrym sprzedawcą, ale zależy mi również na relacji z klientem. Moja praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pod swoimi skrzydłami mam zespół, który wspieram na różnych płaszczyznach. Rekrutuję i wdrażam nowych pracowników, a dodatkowo, w wolnym czasie, sama pozyskuje klientów, aby być na bieżąco z ich potrzebami.

Czy to ryzyko, o którym Pani wspomniała, było dobrą decyzją?

– Dzięki swojej pracy mogę spełniać swoje marzenia, ale też ambicje. Pracuję z przyjemnością i życzę tego każdemu. Można by powiedzieć, że nie jest to łatwa praca dla kobiety, ale z powodzeniem udaje mi się łączyć ją z życiem prywatnym. Atmosfera, która panuje w firmie, bardzo pomaga. Osobiście daje z siebie 100% i czuję, że tyle samo otrzymuję pod względem rozwoju, jak i finansowym. Uważam, że każda kobieta, która chce być niezależna, powinna zaryzykować – tak jak ja zrobiłam to pięć lat temu. Dziś jestem na stanowisku Dyrektor Generalnej. Nie bałam się ciężkiej pracy i mam tego efekty.

“Branża OZE nie jest zdefiniowana pod Panów”

Na czym polega Pani praca?

Agata Mikulewicz, Menagerka Regionalna w Columbus Elite:

– Jestem doradcą energetycznym w Columbus Elite i pomagam ludziom, dobierając dla Nich instalacje produkujące prąd ze słońca, a także ekologiczne źródło ogrzewania. Pozyskuję klientów, którym pomagam przejść cały proces od podpisania ze mną umowy, montaż, dotacje i śmieję się, że jestem Ich dożywotnim opiekunem posprzedażowym. W Columbusie jestem dzięki mojej Mamie, która mnie do tego namówiła, za co jej dziękuję. Moja droga zawodowa była różna, byłam kelnerką, pracowałam w fabryce na lince, później w Informacji Turystycznej, a także w urzędzie miejskim. Miałam krótki epizod w hotelu i później pracę biurową w fabryce. Z wykształcenia jestem pedagogiem, a magistra mam z bezpieczeństwa narodowego. Jak widać, to nie jest coś związanego z OZE. To pokazuje, że nawet kobieta niezwiązana ze sprzedażą bezpośrednią i z branżą odnawialnych źródeł energii może odnosić sukcesy. Wystarczy być zdeterminowanym i chętnym do nauki.

Czy praca w branży OZE daje perspektywy rozwoju?

– Pochodzę z małego miasta, nie skończyłam elitarnej szkoły i dopóki nie trafiłam do Columbus Elite, moim największym sukcesem było poklepanie po ramieniu przez szefa. Dzięki firmie, w jakiej pracuję i bardzo sprecyzowanym celom osiągnęłam sukcesy, o jakich wcześniej nawet bałam się marzyć. Byłam Agentem Miesiąca Października, znalazłam się w grudniowym wydaniu Forbes, a w styczniu otrzymałam tytuł najlepszego doradcy w roku 2023. Tak, uważam, że ta branża daje niesamowite perspektywy rozwoju, a firma, w jakiej pracuję, pozwala mi spełniać się zawodowo i prywatnie. Bardzo często zachęcam kobiety do rozwoju własnego w tej branży. Nie tylko zachęcam, ale też wspieram i sama z niesamowitą przyjemnością wdrażam kobiety do biznesu. Branża OZE nie jest zdefiniowana pod Panów. Jak widać, kobiety potrafią utrzeć nosa mężczyznom i zawalczyć o swoje. Nie jesteśmy w niczym gorsze, a wrażliwość, jaką posiadamy pozwala nam w tej pracy odnosić sukcesy.

“Trudno byłoby mi wskazać branżę, która daje większe perspektywy rozwoju niż branża OZE”

Skąd pomysł o tym, aby pracować w branży odnawialnych źródeł energii?

Aleksandra Krawczyk, Dyrektorka Międzynarodowa w Columbus Elite:

– Obserwując globalne trendy oraz zmieniającą się w naszym kraju legislację dotyczącą OZE w 2018 roku zaczęłam interesować się branżą, natomiast już w 2019 roku podjęłam współpracę z niekwestionowanym wówczas i obecnie liderem rynku – grupą kapitałową Columbus. Przedtem miałam podstawowe doświadczenie w sprzedaży, administracji oraz zarządzaniu, aczkolwiek nie miało ono wiele wspólnego z moją obecną działalnością, ponieważ głównie zajmowałam się zarządzaniem obiektami sportowo-rekreacyjnymi. 

Czym teraz się Pani zajmuje?

– Moja codzienna praca polega na koordynowaniu działania zespołu sprzedażowego. Systematycznie pojawiają się takie zadania jak wdrażanie nowych Doradców, prowadzenie warsztatów, szkoleń, konferencji, konsultacji, treningów sprzedaży oraz czynności administracyjne, niezbędne do skutecznego procesowania pozyskanych przez zespół sprzedaży. Różnorodność oraz tempo działań oczywiście daje zadowolenie i satysfakcję z wykonywanej pracy. Niezwykłą radością zawodową jest dla mnie również obserwowanie rozwoju i sukcesów Doradców będących częścią naszego zespołu, a w szczególności tych, którzy swoją przygodę ze sprzedażą rozpoczęli dopiero podczas współpracy z nami, a już osiągają wspaniałe rezultaty.

Na podstawie Pani doświadczenia, czy branża OZE daje perspektywy rozwoju?

– W dzisiejszych czasach trudno byłoby mi wskazać branżę, która daje większe perspektywy rozwoju niż branża OZE. Te możliwości są niesamowite. Sam rynek jest podstawowo uregulowany, co daje przejrzysty obraz sytuacji nawet nowym adeptom oraz możliwość świadomego wyboru Partnera do współpracy, który dysponuje doświadczeniem, skutecznym systemem pracy, zapleczem logistycznym oraz kapitałowym. Taka sytuacja daje przestrzeń do rozwoju każdemu, kto zdecyduje się poświęcić czas i energię. Nie jest potrzebne wcześniejsze wykształcenie kierunkowe ani doświadczenie w tej branży, żeby skorzystać z tych możliwości. Z całego serca zachęcam kobiety do działania w OZE. Sądzę, że branża na pierwszy rzut oka zdominowana przez mężczyzn, może działać onieśmielająco na Panie, które rozważają, czy warto spróbować swoich sił w tym biznesie. Zupełnie niepotrzebnie. Jest wiele kobiet, czy to pracujących od lat w OZE, czy tych, które dopiero niedawno zaczęły, a już mają na swoim koncie pierwsze świetne wyniki. Potrzebna będzie szczypta odwagi na początek, a później zgrany zespół i skuteczny system pracy poprowadzą każdą zaangażowaną w pracę reprezentantkę płci pięknej po liczne sukcesy zawodowe.

Fot.: bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.