1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zatrudnienie w branży OZE. Chiny na szczycie, Polska wśród najlepszych [RAPORT]

Zatrudnienie w branży OZE. Chiny na szczycie, Polska wśród najlepszych [RAPORT]

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej opublikowała swój coroczny raport dotyczący zatrudnienia w branży OZE. Liczba zatrudnionych w tym sektorze stale rośnie, a liderem, co nie powinno dziwić, są Chiny. Dla Polski jednak też znalazło się miejsce w pierwszej dziesiątce w wybranych kategorii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fotowoltaika dalej na plusie, Chiny pozostawiają konkurencję w tyle

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) obejmuje dane dotyczące zatrudnienia w branży OZE z zeszłego roku. Wynika z nich, że osób pracujących przy odnawialnych źródłach energii nadal przybywa – w 2021 roku było to 12,7 milionów, w 2022 już 13,7 milionów. Przez ostatnie 12 lat publikowania przez IRENA podobnych raportów liczba ta stale rosła i nic nie wskazuje na to, aby miała się zatrzymać czy zacząć maleć.

Najbardziej prężnie rozwijającym się sektorem jest fotowoltaika. Globalnie zatrudnionych w nim jest ponad 4,90 mln osób. Wyprzedza tym samym drugie w rankingu ciekłe biopaliwa (2,49 mln) prawie dwukrotnie. Ostatnie miejsce na podium zajmuje energetyka wodna z wynikiem 2,48 mln. Rok temu wynik słońca to 4,29 mln, a wody – 2,37 mln. Kategoria ciekłych biopaliw nie istniała w ubiegłorocznym raporcie. Razem z biomasą i biogazem zaliczono je do ogólnej kategorii “bioenergii”, która również wtedy zajmowała drugie miejsce z wynikiem 3,44 mln.

Jak wygląda podział na kraje? Zdecydowanym liderem są Chiny. Z 13,7 mln osób działających globalnie w branży OZE, aż 5,54 mln to osoby zatrudnione w Państwie Środka. Kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w aż trzech sektorach odnawialnych źródeł energii: fotowoltaice (56% wszystkich zatrudnionych), energetyce wodnej (35,3%) i energetyce wiatrowej (49%). Szczególnie w kategorii energii słonecznej dominacja Chin jest nie do pominięcia – zatrudniają 2,76 mln osób, wyprzedzając drugie na podium Indie (281 tys. osób) niemal dziesięciokrotnie. Mimo zdecydowanego parcia, jakie Państwo Środka wywiera na rynek, Pekin ma dużo do nadrobienia w drugim największym sektorze OZE, a więc ciekłych biopaliwach. Pierwsza jest tutaj Brazylia, która zatrudnia w tej branży 850 tys., co składa się na 34% światowego zatrudnienia. Chiny są siódme z wynikiem zaledwie 50 tys. zatrudnionych.

Polska wśród światowych gigantów. Dobrze rokujemy w fotowoltaice, biopaliwach i pompach ciepła

Ubiegłoroczny raport wspomina o Polsce głównie w kontekście fotowoltaiki. Nasz kraj znajdował się na siódmym miejscu pod względem zatrudnienia w tym sektorze z wynikiem ok. 60 tys. osób. Ten rok to ta sama lokata dla Polski, tym razem już z ok. 110 tys. osób. Nasz kraj znajduje się między nieco lepszym Wietnamem, a nieco gorszymi Niemcami.

Kolejne top 10, w którym Polska może pochwalić się zatrudnieniem w branży OZE to sektor ciekłych biopaliw. Dominująca Brazylia zostawia nas daleko w tyle, jednak z wynikiem ok. 20 tysięcy zatrudnionych udało nam się wskoczyć na ostatnie miejsce globalnej dziesiątki. IRENA wskazuje również, że obok Niemiec jesteśmy największym unijnym pracodawcą w sektorze biomasy. Zarówno my jak i nasi zachodni sąsiedzi możemy pochwalić się w tej kategorii ok. 40 tys. zatrudnionych osób.

Raport zwraca też uwagę na rosnącą w siłę na terenie UE branżę pomp ciepła. Wśród wszystkich unijnych krajów prym wiedzie tu Francja, zatrudniająca ok. 26 tys. osób. Polska znajduje się na piątym miejscu w Unii z wynikiem 6 tys. osób. Oprócz Francuzów wyprzedzają nas Włosi, Niemcy i Szwedzi, tuż za nami znajdziemy Holendrów, Finów, Hiszpanów i Norwegów.

Kobiety lubią słońce? W fotowoltaice jest ich najwięcej

Raport Agencji poświęca osobną sekcje kwestii zatrudnienia kobiet w branży fotowoltaicznej. Zgodnie z ich obliczeniami 40% osób zatrudnionych globalnie w sektorze PV to kobiety. To mniej niż wynik światowej ekonomii wynoszący 45,9%, ale więcej niż zatrudnienie kobiet w energii wiatrowej (21%) czy sektorze ropy i gazu (22%). Największy jest udział płci żeńskiej w administracji energetyki słonecznej – to aż 58%.

Jak wygląda procentowy udział w innych dziedzinach? Wśród pracowników technicznych z sektora STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) w fotowoltaice kobiety stanowią 32%. Inne techniczne stanowiska płeć żeńska zajmuje w 38% przypadków. Menedżerowie PV to w 30% kobiety, które piastują również 17% najwyższych stanowisk kierowniczych i dyrektorskich.

– Czytaj także: Kiedyś – niedoszła elektrownia atomowa, dziś – fotowoltaika na wodzie. Zielona energia popłynie z Żarnowca

Źródło: IRENA

Fot. Canva (alphaspirit.it)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.