Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies polecą w kosmos 

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies polecą w kosmos 

Ogniwa perowskitowe po raz pierwszy w historii będą testowane na orbicie. Wyposażony w perowskity satelita obserwacyjny STORK-7 za kilka dni zostanie wysłany przez rakietę Falcon 9, należącą do SpaceX Elona Muska.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Perowskity w kosmosie

Za kilka dni rusza misja Transporter 9, w ramach której przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, na orbitę zostanie wyniesiony satelita SatRev z 28 ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada wrocławska firma SatRev. SatRev łącznie w przestrzeń kosmiczną wyniosła już 11 satelitów.

Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi tłumaczy Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRev S.A.

Podczas misji ogniwa perowskitowe będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Jak uważa Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, ta misja toruje drogę ultratanim rozwiązaniom energetycznym w przemyśle kosmicznym.

Od etykiet cenowych przez fasady budynków po… satelity

Przypomnijmy, że perwoskity to ultracienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Dzięki temu perowskity mogą być wykorzystywane wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, wiaty do ładowania samochodów elektrycznych, obudowy do sprzętu komputerowego, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza na świecie fabryka ogniw perowskitowych powstała w 2021 roku we Wrocławiu. Otworzyła ją firma Saule Technologies stworzona i kierowana przez Olgę Malinkiewicz. Teraz polska spółka ma  okazję być nie tylko pierwszą na świecie, ale w całym wszechświecie.

Wierzę, że ta misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium. To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu komentuje Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies.

satrev perowskit

Kosmiczna misja SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy

Przypomnijmy, że w 2020 roku Columbus Energy, dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki,  zainwestował 10 mln euro w Saule Technologies i stał się największym udziałowcem spółki. W czerwcu br. firma zawarła nową umowę inwestycyjną i umowę akcjonariuszy dotyczące finansowania na dalszy rozwój działalności Saule w zakresie udoskonalania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów oraz dalszej ich komercjalizacji.

W 2021 roku firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy miały okazję współpracować przy okazji projektu o nazwie Misja Andromeda. Wówczas dwa polskie satelity: STORK-4 oraz STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne. Satelity zbierały multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w bieżącym roku, dostarczając cennych informacji, dzięki którym SatRev może doskonalić swoją technologię.

Teraz Columbus Energy może pochwalić się kolejną przełomową misją.

Po raz pierwszy w historii mamy okazję przekonać się, czy ogniwa perowskitowe zadziałają na orbicie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, otworzy się przed tą technologią zupełnie nowy i jakże ciekawy obszar eksploatacji! Cieszę się, że Columbus, jako największy udziałowiec Saule Technologies, może wspierać tak przełomowe projekty dodaje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A., członek Rady Nadzorczej Saule Technologies S.A.

Czytaj także: Mr Fahrenheit – mały satelita polskich licealistów zasilany panelami słonecznymi z perowskitów

Źródło: informacja prasowa, stockwatch.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.