Fotowoltaika silna w Zatoce Perskiej

Fotowoltaika jest obecnie najbardziej konkurencyjną formą wytwarzania energii w Zatoce Perskiej – wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) w Abu Dhabi w zeszłym miesiącu. Kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) planują na początku 2020 roku zainstalować prawie 7 GW nowych mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych.

IRENA myli się w sprawie rozwoju OZE w Zatoce Perskiej?

Minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który obecnie kieruje również OPEC, Suhail Mohammed Faraj Al Mazroui, nawołuje do zwiększenia tempa instalacji systemów OZE w regionie Zatoki Perskiej i uważa, że szacunki Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) – ok. 5.4 GW nowych mocy odnawialnych w tamtym regionie – są nieprecyzyjne. Podkreśla, że w samych Emiratach możliwe jest zbudowanie 6-7 GW nowych mocy w ciągu najbliższych pięciu lat.

OZE doganiają węgiel pod względem kosztów

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (IRENA) podsumowała najnowsze trendy dotyczące OZE i ich miejsca na energetycznej mapie świata. Co wynika z podsumowania? Po pierwsze, koszty energii z OZE bardzo szybko spadają. Po drugie – Agencja spodziewa się, że do 2020 r. energia z odnawialnych źródeł energii będzie konkurencyjna cenowo wobec prądu produkowanego w konwencjonalnych elektrowniach.