Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inwestycje w OZE dla klimatu – raport IRENA i CPI

offshore

Inwestycje w OZE dla klimatu – raport IRENA i CPI

Według najnowszego raportu opublikowanego przez International Renewable Energy Agency (IRENA), w latach 2013-2018 wzrosły globalne inwestycje w OZE. Jednak należy zmobilizować się jeszcze bardziej, aby zregenerować gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię oraz zbudować nową, bezpieczną dla klimatu rzeczywistość.

BANER MOBILEB1
Reklama

Autorska ekspertyza IRENA i Climate Policy Initiative (CPI) obrazuje obecną sytuację na światowym rynku OZE. Wnioski ogłoszono w Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Raport Global Landscape of Renewable Energy Finance z 2020 roku podkreśla, że dążenia do neutralności klimatycznej mogą pozostać tylko niezrealizowanymi, ambitnymi planami, jeżeli nie przyspieszymy tempa przemian. W raporcie podano, że w ciągu 5 lat w energię odnawialną zainwestowano łącznie 1,8 biliona dolarów, ale ta kwota powinna być znacznie wyższa.

Klimat

Moc z zielonych źródeł energii zainstalowanych na świecie wciąż rośnie. OZE mają pracować na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych, wywołanych przez działania trujące środowisko. Masowe wydobycie paliw kopalnych emituje ogromną ilość zanieczyszczeń do atmosfery – kłóci się to z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W raporcie przeczytamy, że odpowiedzialność za zamknięcie kopalni i elektrowni ponoszą głównie organy rządowe, które za sprawą odpowiedniego dofinansowania, mogą przyspieszyć tempo przemian energetycznych na świecie. Potrzeba inwestycji w zintegrowane systemy i technologie, które pomogą zbudować elastyczny, kompleksowy i zdrowszy dla planety system. Czytamy też, że ważnym krokiem ekonomiczno-gospodarczym jest inwestycja w akumulatory i magazyny energii 

Dyrektor generalny IRENA twierdzi, że pomimo pandemii organizacje i spółki inwestowały w OZE, ale potrzeba jeszcze więcej podobnych inwestycji:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

COVID-19 pokazał nam, że potrzeba włożyć znacznie więcej wysiłku, aby skierować świat na ścieżkę uwzględniającą dobro klimatu i nas samych. Pomoże nam to zbudować zrównoważoną gospodarkę. Należy zmienić podejście do polityki, które zachęci organy do inwestowania w odnawialne źródła energii i odejście od paliw kopalnych – powiedział Francesco La Camera.

Dyrektor wspomina też o kluczowym promowaniu zielonych obligacji, które mogłyby zachęcić jednostki do inwestowania w OZE. 

Tegoroczny raport przedstawia skrupulatną analizę związaną z finansowaniem rynku energii, wdrażaniem nowych technologii i opłacalnych rozwiązań energetycznych. Ważne jest długoterminowe przewidywanie przyszłości i zaangażowanie polityczne do wzmocnienia partnerstwa między różnymi sektorami – prywatnym i publicznym. Raportowi przyświeca mobilizująca idea: wspólna droga do lepszej, niezależnej, ekologicznej i zdrowej przyszłości.

Cały raport IRENA i CPI dostępny jest TUTAJ. 

źródło: irena.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.