Nowe kopalnie węglowe w Niemczech i Wielkiej Brytanii?

Walka ze zmianami klimatu, transformacja energetyczna w kierunku OZE, a w praktyce? W Wielkiej Brytanii powstanie głębinowa kopalnia węglowa, która ma zasilić przemysł stalowy. Tymczasem w Niemczech nowa elektrownia węglowa ruszy latem 2020 roku. Tim Farron, deputowany do Izby Gmin, nazwał decyzję „kopniakiem w zęby w walce ze zmianami klimatu”. 

Grecja i Węgry obiecują rezygnację z węgla

Prezydent János Áder zapowiedział, że „Węgry zwiększą swoją moc energii słonecznej dziesięć razy do 2030 roku (…), przestaną produkować energię z węgla oraz rozwiną energetykę nuklearną.” Później dodał: „Dzięki połączonemu efektowi tych trzech środków, 90% węgierskiej produkcji energii elektrycznej będzie wolne od węgla do 2030 roku, a nie do 2050”.

Codzienny raport smogowy – 4.07.

Kolejny dzień z dobrej jakości powietrzem, oby tak dalej! Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się konferencja “People and Climate – Solidarity and Just Transition”, która jest pokłosiem szczytu ONZ w Katowicach. Podczas otwarcia Prezydent RP stwierdził, że “neutralność klimatyczną powinniśmy więc rozumieć w kategoriach bilansowania emisji i pochłaniania CO₂, a nie postępującej za wszelką cenę dekarbonizacji, bez oglądania się na skutki.”