węgiel

OZE to klucz do dekarbonizacji

Obecnie OZE odpowiadają za 30% zapotrzebowania energii w Europie. Według Dicksona już teraz są źródłem charakteryzującym się najniższym wskaźnikiem LCOE (uśredniony koszt energii elektrycznej – przyp. red.). Ze względu na coraz łatwiejsze i tańsze przyłączanie OZE do systemu udział zielonej energii będzie rósł.

Odejście od węgla zmieni ekonomię i energetykę

Zmieniający się na naszych oczach świat wymusza tworzenie i stosowanie technologii, których celem jest ochrona środowiska naturalnego przed jego całkowitą degradacją. Kwestię nieodległych zmian, które zajdą w obszarze ekonomii i energetyki w związku z rezygnacją ze stosowania węgla przybliżyła Rachel Kyte, dyrektor generalny Sustainable Energy for All (SEforAll).

Magazyn energii zamiast elektrowni węglowej

Spółka zależna Daimlera – Mercedes-Benz Energy, postanowiła przekształcić elektrownię węglową w magazyn energii. Mercedes-Benz, podobnie jak Tesla, wykorzystuje swe doświadczenia z samochodowymi bateriami do stworzenia stacjonarnych projektów magazynowania energii.
węgiel

Węgiel na świecie wciąż trzyma się mocno

Zużycie energii na świecie wzrosło w ubiegłym roku najszybciej od dekady – podaje najnowszy raport BP Statistical Review of World Energy 2018. Zaskakujące jest to, że znacznie węgla w produkcji energii na świecie jest podobne jak 20 lat temu. Nie miałem pojęcia, że poczyniono tak niewielkie postępy – stwierdza główny ekonomista paliwowego koncernu.

Wietnam planuje energetyczną rewolucję

Państwa kontynentu azjatyckiego, takie jak Chiny czy Indie, przodują w statystykach dotyczących instalacji energii odnawialnej, w którą inwestują ogromne fundusze. Zmiana nastawienia azjatyckich gigantów wpływa także na punkt widzenia okolicznych państw, które również chcą kroczyć ścieżką OZE. Wśród nich znajduje się Wietnam.
węgiel

Nowe inwestycje w energetykę węglową w Polsce. Potrzebne nowe kopalnie?

W celu stworzenia rentownego, efektywnego oraz nowoczesnego sektora górnictwa Polska za sprawą rządu wdraża wieloletni program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Według prognoz zapotrzebowanie na ten surowiec nie spadnie zarówno w kraju, jak i w skali globalnej. Sporym wyzwaniem dla górnictwa jest zapewnienie dostaw węgla po konkurencyjnej cenie oraz konieczność sięgnięcia po nowe złoża.

Fotowoltaika może pomóc chronić zasoby wodne

Przy produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego zużywane są ogromne ilości wody. Między innymi dlatego w ubiegłym roku, podczas suszy w Polsce występowały przerwy w dostawie energii elektrycznej, którą odczuły przede wszystkim przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne. Amerykańscy naukowcy zauważają, że przejście na odnawialne źródła energii mogłoby być doskonałym sposobem na zaoszczędzenie wody. Według Banku Światowego, woda słodka oraz morska są niezwykle często wykorzystywane do chłodzenia elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi.