Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odejście od węgla a wytyczne ESG

Odejście od węgla a wytyczne ESG

Polskie firmy wiedzą, że prędzej czy później będą musiały przejść na bardziej ekologiczne paliwa. A w świetle unijnych zmian raczej czeka ich scenariusz z szybszą niż późniejszą decyzją w tej sprawie. Jak raportowanie ESG wpłynie na tempo zmian w polskich firmach przemysłowych? 

Reklama

Stosowanie paliw, które są bardziej ekologiczne niż węgiel, sprzyja realizowaniu strategii zrównoważonego rozwoju, co zbieżne jest z założeniami ESG. A obowiązek raportowania takich działań wynika z unijnej dyrektywy CSRD opublikowanej w 2022 roku Zgodnie z regulacjami niedługo wszystkie firmy będą miały obowiązek opisywania swojej działalności w ramach raportu niefinansowego, a dotyczyć to będzie trzech obszarów:

  • E – środowiskowego, 
  • S – społecznego, 
  • G – ładu korporacyjnego. 

Kraje unijne do lipca 2024 roku powinny wdrożyć odpowiednie przepisy u siebie, ale największe spółki giełdowe już teraz pochylają się nad opracowaniem strategii raportowania, ponieważ w 2025 roku będą musiały przygotować obowiązkowy raport ESG za 2024 rok. Więcej czasu na przygotowanie mają małe i średnie przedsiębiorstwa.

Czy polskie firmy czują na sobie presję?

Jak wynika z badania z 2021 roku PwC ponad 80% konsumentów uważa, że duże firmy powinny być odpowiedzialne za aktywność na rzecz zrównoważonego rozwoju i to właśnie one powinny szukać efektywnych rozwiązań w obszarze ESG. W praktyce jednak naciski klientów bywają często mało odczuwalne. Około 60% firm przemysłowych nie czuje takiej presji ze strony klientów – jak wynika z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez firmę DUON i Instytut Keralla Research. Jedynie 13,3% przyznaje, że wywierana presja jest zdecydowanie silna.

Badanie firmy DUON i Instytutu Keralla Research, sierpień 2023 r
Źródło: Badanie firmy DUON i Instytutu Keralla Research, sierpień 2023 r.

Co może się okazać motywatorem do zmian?

W przypadku naszego kraju odejście od węgla w przemyśle jest zadaniem trudnym, ale nieuniknionym. A dekarbonizacja przemysłu po prostu się opłaca. Firmy w zmianach widzą takie korzyści, jak poprawa wizerunku, podniesienie konkurencyjności na rynku czy uproszczenie produkcji. Pozostaje pytanie: jeśli nie węgiel, to jakie paliwo wybrać? W pierwszej kolejności gaz ziemny – 65% firm wymienia go jako alternatywne rozwiązanie dla węgla.

Więcej na temat korzyści odejścia od węgla można znaleźć w materiale: https://duon.pl/lepiejnagaz/przymiarki-do-dekarbonizacji-przemyslu-sytuacja-polskich-firm/.

Motywatorem do zmian na polskim rynku może okazać się aspekt finansowy, ponieważ działania ESG przyciągają inwestorów. Między innymi międzynarodowa sieć inwestorów (która powstała przy wsparciu ONZ) wymaga uwzględniania ESG w procesie inwestycyjnym. Firmy, które nie będą włączać działań ESG w swoich strategiach biznesowych, mogą mieć trudności z pozyskiwaniem partnerów biznesowych czy źródeł finansowania.

Więcej o inwestycji w gaz ziemny można znaleźć na stronie: https://duon.pl/produkty-i-uslugi/gaz-ziemny/standardlng/.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.