węgiel

Klimat w potrzebie. Węgiel musi odejść

Musimy radykalnie zmniejszyć zużycie węgla – ponaglają uczeni od klimatu. Wskazują scenariusze, jak zatrzymać globalne ocieplenie w ryzach. Ścieżki są znane, jednak ich wprowadzenia łączy się z gigantycznymi zmianami.
węgiel

Nowe normy węgla – będzie dobra zmiana, ale dopiero za dwa lata

Ministerstwo Energii podpisało rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, wprowadzające zakaz sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych. Zakaz obowiązywać jednak będzie dopiero od 30 czerwca 2020. Oznacza to, że przez kolejne dwa sezony grzewcze najgorsze węgle i toksyczne odpady kopalniane wciąż będą spalane w gospodarstwach domowych.
węgiel

Czy popiół węglowy może stać się źródłem metali ziem rzadkich?

Większość pierwiastków ziem rzadkich – 85% światowego zaopatrzenia wydobywane jest w Chinach. Ostatnia amerykańska kopalnia metali ziem rzadkich została zamknięta w 2015 r. Z tego powodu gospodarka USA jest podatna na zagrożenia, takie jak miało miejsce w 2010 roku, kiedy Chiny wstrzymały eksport wszystkich metali ziem rzadkich w wyniku konfliktu handlowego.
węgiel

Dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze! PAS protestuje

Pozwolenie na spalanie węgla o wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24%), siarki w ilości 1,8% oraz popiołu, którego zawartość wynosi 28% przy niskiej wartości opałowej wynoszącej 18 J/kg, na pewno nie będzie sprzyjać poprawie jakości powietrza. Wątpliwości budzi również fakt, że do udziału w konsultacjach nie zostały zaproszone samorządy i organizacje wspierające ochronę powietrza.

Odejście od węgla zmieni ekonomię i energetykę

Zmieniający się na naszych oczach świat wymusza tworzenie i stosowanie technologii, których celem jest ochrona środowiska naturalnego przed jego całkowitą degradacją. Kwestię nieodległych zmian, które zajdą w obszarze ekonomii i energetyki w związku z rezygnacją ze stosowania węgla przybliżyła Rachel Kyte, dyrektor generalny Sustainable Energy for All (SEforAll).