Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego energia wodna jest pomijana w finansowaniu OZE?

elektrownia wodna

Dlaczego energia wodna jest pomijana w finansowaniu OZE?

Eksperci i inwestorzy z dziedzin hydroenergetyki chcą, aby energia wodna brała udział w procesie podziału finansów między dotychczas prężnie rozwijającymi się sektorami energii odnawialnej.

Reklama

Hydroenergetyka – energia i magazynowanie

Międzynarodowe Stowarzyszenie Energetyki Wodnej (IHA) nawiązało współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Odnawialnej (IRENA), aby pracować nad zapewnieniem finansowania projektów wodnych w ramach programu globalnej transformacji energetycznej. Bierze się pod uwagę zarówno zwiększenie efektywności produkcji energii, jak i zmniejszenie potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko. Przeczytaj, w jaki sposób działają i jaki potencjał mają elektrownie wodne.

Porozumienie ma określać wspólne ambicje IRENA i IHA, które dążą do finansowania i wdrażania nowych rozwiązań energetycznych bazujących na hydroenergetyce. Szef IHA Eddie Rich podał, że w programach finansowania odnawialnych źródeł energii, energetyka wodna wydaje się być pomijana.

Nasze działania będą obejmować przyszłą politykę i inicjatywy rynkowe mające na celu ustalanie większych i lepszych wynagrodzeń za wykorzystanie energii wodnej i jej czyste magazynowanie dla zapewnienia elastyczności systemowi energii podało IHA.

Inwestycje w OZE, ale za mało w hydroenergetykę

Przedstawiciele IHA obserwują, że nigdy dotychczas nie odnotowano takiego globalnego poziomu finansowania inicjatyw OZE, ale równolegle dodają, że energia wodna musi być częścią tego procesu. Silna koncentracja na energii wiatrowej i słonecznej niejako pomija potencjał energii wodnej.

Niektóre kraje, według IHA, nie uznają energii wodnej za w pełni odnawialną. Dzieje się tak pomimo tego, że jest ona głównym źródłem energii bezemisyjnej w wielu krajach świata, a także stanowi 96% globalnej zdolności magazynowania energii w postaci projektów elektrowni szczytowo-pompowych. 

Istnieją i inne usługi, które może świadczyć energia wodna w zakresie zwiększania odporności na powodzie i susze spowodowane zmianami klimatycznymi. Niektóre z tych usług nie są odpowiednio wynagradzane powiedział dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera podczas webinaru.

Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol podkreśla, że energia wodna stała się pomijanym graczem w procesie transformacji energetycznej. Uważa, że ta forma musi zostać wzięta pod uwagę w kwestii finansowania na równi z ostatnio najchętniej wspieranymi formami energetycznymi, czyli słońcem i wiatrem. 

Obawy środowiskowe

Tymczasem branża energii wodnej chce zmienić nastawienie wielu ludzi, którzy mają przekonanie o drogiej, czasochłonnej i ryzykownej dla lokalnych społeczności oraz środowiska inwestycji. Gdzieniegdzie rośnie obawa o ochronę siedlisk przyrodniczych, a przyszłe projekty są coraz bardziej narażone na niepowodzenie w świetle tych przeszkód środowiskowych.

Aby rozwiązać problem, IHA w ostatnich latach opracowała kodeks praktyk środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), a w 2010 roku wprowadziła protokół oceny równoważenia energetyki wodnej. Chociaż działania mające na celu poprawę wyników ESG zostały docenione, a branża geotermalna starała się przyjąć podobne ramy, to tylko około 30 projektów z kilkuset przyjęło kodeks (od 2010 roku). 

W rezultacie IHA i IRENA szukają sposobów i argumentów dla inwestorów, aby ci wsparli projekty energii wodnej. Organizacje nie mają złudzeń, że aby rynek zareagował na tę formę energii odnawialnej, należy wyłożyć na stół realne sumy pieniędzy.

źródło: greentechmedia.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.