Czas na wodór jako nośnik energii

Jeżeli Australia chce realnie przejść na ekologiczne i zrównoważone źródła energii, powinna spojrzeć w kierunku nowego nośnika energii elektrycznej, który pozwala na lepsze wykorzystanie źródeł odnawialnych – czyli na wodór, uważają analitycy. Jeśli tak się stanie, a rząd tego kraju zadziała odpowiednio, to Australia stać może się poważnym eksporterem tego paliwa przyszłości.

Trendy energetyki odnawialnej w 2019 roku

Magazynowanie energii, inteligentne mikrosieci sieci energetyczne i implementacja technologii blockchain oraz internetu rzeczy na rynku energetycznym – to według „Forbesa” jedne z kluczowych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej w 2019 roku. Coraz więcej krajów przyjmie też zobowiązania dotyczące przejścia na OZE.

Włókno węglowe pozwoli na magazynowanie energii w karoserii samochodu

Badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji wykazało, że włókna węglowe mogą działać jako elektrody akumulatora. Otwiera to nowe możliwości dla baterii zintegrowanych z mechanicznymi częściami auta, w których włókno węglowe staje się częścią systemu energetycznego. Zastosowanie tego typu wielofunkcyjnego materiału może przyczynić się do znacznego zmniejszenia masy w samolotach i pojazdach przyszłości.

Renault pracuje nad Advanced Battery Storage

Renault chce zbudować największy stacjonarny system magazynowania energii – Advanced Battery Storage, który będzie składał się z akumulatorów EV eksploatowanych w Europie do 2020 roku. W ten sposób francuski producent wykorzysta potencjał własności baterii ze sprzedawanych przez siebie pojazdów elektrycznych.