Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielony metanol to przyszłość? Polska spółka chce wykorzystać go do magazynowania energii

Zielony metanol to przyszłość? Polska spółka chce wykorzystać go do magazynowania energii

Magazynowanie energii to jedno z wyzwań branży OZE. Czy rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się zielony metanol? Polska spółka liczy, że tak, a pomóc ma w tym podpisana pod koniec maja umowa.

Reklama

Zielony metanol magazynem energii?

29 maja Raen S.A., spółka z obszaru OZE, podpisała umowę z Innox Nova. Nowy kontrakt zapewni jej dostęp do opatentowanej technologii RealCarbonTech, która umożliwia efektywne i długotrwałe magazynowanie energii w postaci zielonego metanolu. 

Technologia RealCarbonTech jest kompaktowa i łatwiejsza w instalacji oraz w skalowaniu niż tradycyjne metody wytwarzania metanolu. Pozwoli ona spółce Raen zastosować tzw. wyspy off-gridowe, czyli wykorzystywać energię pozyskiwaną z OZE bez konieczności ich podłączania do sieci, co przełoży się na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu realizacji projektów. 

– Umowa otwiera przed nami drzwi do nowatorskich rozwiązań, będących trafną odpowiedzią na aktualne wyzwania rynku energii w Polsce i na świecie. Zielony metanol, który pochodzi z odnawialnych źródeł, odgrywa coraz większą rolę w światowej gospodarce. Jest opłacalną alternatywą dla bateryjnych magazynów energii oraz źródłem zielonego paliwa, którego wytwarzanie przyczynia się do dekarbonizacji atmosfery. Będziemy go stosować w roli przyjaznego dla środowiska nośnika energii odnawialnej, pozwalającego na jej efektywne magazynowaniemówi Adam Guz, prezes spółki Raen.

– Dzięki wybraniu innowacyjnej technologii RealCarbonTech budujemy zieloną przyszłość, która właśnie się zaczyna. Zastosowanie zielonego metanolu rzuca nowe światło na magazynowanie energii, pozwalając uczynić z niego ekologiczny proces zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju dodaje.

Zielony metanol w przemyśle

W marcu 2023 roku Maersk zaprezentował plany inwestycyjne związane z nową flotą statków zasilanych przez zielony metanol. W tym samym czasie MAN Energy Solutions, zapowiedział, że ze względu na gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami przyjaznymi środowisku zrealizuje ponad 30% obecnych projektów w oparciu o tą innowacyjną technologię.

W zielony metanol inwestuje także Raen S.A. Spółka przekonuje, że intensywnie przygotowuje się na nieuchronne zmiany zachodzące na rynku energii w skali lokalnej i globalnej. 

– Patrzymy na transformację polskiego sektora energetycznego w holistyczny sposób i dążymy do uzyskania synergii w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie mamy na uwadze cele istotne dla naszych akcjonariuszy, dlatego podejmujemy działania łączące troskę o planetę i sukcesywne zwiększanie wartości spółki wyjaśnia Adam Guz.

Strategicznym celem spółki jest zwiększenie liczby projektów realizowanych w ramach umów JDA do 3 GW, rozwój portfela własnych produktów w sektorze OZE do 200 ha i uzyskanie 58 MW własnych mocy wytwórczych w 2025 roku. W perspektywie dwóch lat Raen zamierza osiągnąć wynik EBITDA wynoszący blisko 43 mln zł i przychody ze sprzedaży do 65,9 mln zł. 

Źródło: informacja prasowa Raen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.