Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze na świecie statki na metanol już w 2024 roku! Bałtyk z kontenerowcami nowej generacji

Pierwsze na świecie statki na metanol już w 2024 roku! Bałtyk z kontenerowcami nowej generacji

Pierwsze na świecie statki na metanol to odważny pomysł Maersk – największej na rynku firmy zajmującej się transportem kontenerowców. Flota ośmiu takich kontenerowców wypłynie na Bałtyk już w pierwszym kwartale 2024 roku. Na czym polega ta przyjazna środowisku technologia?

BANER MOBILEB1
Reklama

Kontenerowce na metanol

Największa na świecie firma produkująca kontenery Møller Maersk już za trzy lata ma oddać do użytku aż 8 kontenerów zasilanych metanolem. Statki na metanol mają wyglądać inaczej niż inne większe kontenerowce.

Zobacz, jak prezentuje się ta technologia:

trasa statku
Jednostki tego typu mogą przybić do portu w Gdańsku już za 3 lata, źródło: maersk.com

Unikalna konstrukcja pozwala na 20% wyższą wydajność energetyczną, w porównaniu do średniej w branży dla statków tej wielkości. Ponadto oczekuje się, że flota ośmiu takich statków pozwoli zaoszczędzić około miliona ton rocznych emisji CO2. To duży krok w stronę neutralności węglowej w handlu oceanicznym.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pierwsze na świecie statki na metanol

Statki mają mieć 350 metrów długości, 52,5 metra szerokości oraz pojemność 16 tys. TEU. Średnia ładowność kontenera o pojemności 1 TEU to 21,8 tony, zatem jeden taki statek może transportować ładunki o wadze nawet ok. 350 tys. ton!

Poniższa grafika pokazuje, w jaki sposób wytwarzany jest e-metanol. Wszystko zaczyna się od źródła czystej energii – fotowoltaiki, farmy wiatrowej etc. W procesie elektrolizy wytwarzany jest wodór, a następnie metanol. Paliwo jest gotowe do transportu!

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
methanol
Proces wytwarzania e-metanolu, źródło: maersk.com

Maersk do 2024 roku wycofa statki, które szkodzą środowisku. Na rynku pojawia się coraz więcej technologii, które łączą najnowsze rozwiązania z nieoczywistym i futurystycznym wyglądem. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł: 

Rewolucja w transporcie morskim

Dzięki dużej pojemności paliwa, statki będą mogły odbyć całą podróż w obie strony, np. na trasie Azja-Europa, wyłącznie na zielonym metanolu. Dzięki takim rozwiązaniom ekologiczny transport morski staje się rzeczywistością.

Rewolucja w transporcie morskim trwa. Jednym z nowych pomysłów na paliwo przyszłości jest… amoniak. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: maersk.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.