Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magazynowanie energii – rozwiązania komercyjne

Magazynowanie energii – rozwiązania komercyjne

Magazynowanie energii powoli staje się coraz popularniejszym zagadnieniem. Stopniowo zaczynamy słyszeć o nim równie wiele, co o instalacjach fotowoltaicznych w latach, kiedy dopiero wchodziły na europejski rynek. Nie dotyczy to tylko magazynów do przydomowych instalacji, ale również rozwiązań w sektorze komercyjnym i przemysłowym. Coraz więcej firm decyduje się na zakup magazynu energii, pomimo że jest to duża inwestycja. Z czego to wynika?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dlaczego warto magazynować energię?

Wśród głównych zalet przede wszystkim warto wymienić efektywne zarządzanie zużyciem energii z OZE. Dla przykładu, przedsiębiorstwo pracujące od poniedziałku do piątku i posiadające instalację PV, nie wykorzystuje energii z OZE w weekend. Magazyn energii pozwoliłby ją przechować i wykorzystać w tygodniu.

Inne korzyści będą wiązały się redukcją kosztów energii. Obecnie w godzinach nocnych 1 MWh potrafi kosztować 100 zł za 1 MWh, w godzinach 06:00 – 11:00 następuje pierwszy znaczący wzrost. Do drugiego dochodzi w godzinach popołudniowych, obecnie osiągając wartości nawet powyżej 400 zł za 1 MWh. Nie wiemy jeszcze jak te ceny będą kształtować się w przyszłym roku, ale eksperci są zgodni co do tego, że będą wyższe. Magazyn energii zaś pozwala magazynować energię, gdy jest tańsza i zużywać ją, kiedy kosztuje więcej. Warto pamiętać, że nawet bez instalacji PV możemy ładować magazyny w taryfie nocnej i wykorzystywać w taryfie dziennej. Posiadacze instalacji z kolei oszczędzą na kosztach dystrybucyjnych.

Jakie są najważniejsze funkcje magazynów energii?

Co warto zaznaczyć – nie każda firma zyska na magazynie energii. Istnieją jednak liczne przedsiębiorstwa, dla których takie rozwiązanie oznacza liczne korzyści, oszczędności i wygodę. Najłatwiej możemy to określić na podstawie funkcji.

memodo grafiki do prezentacji optymalizacja autkokonsumpcji

Zyskaj na optymalizacji autokonsumpcji

Nadprodukcja to częste zjawisko przy instalacjach fotowoltaicznych. Żeby nie oddawać energii do sieci po niekorzystnych cenach, możemy ją zmagazynować i wykorzystać tego samego dnia, wieczorem. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne przy przechowywaniu 50-70% procent nadprodukcji.

memodo grafiki do prezentacji peak shaving

Peak-shaving

W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, często takich, które korzystają z silników o mocy 20 kW, popularną praktyką jest określanie wysokiej mocy zamówionej, żeby unikać dużych kar za przekroczenie jej. Wiąże się to ze specyfiką urządzeń wymagających dużej mocy rozruchowej. Jak sprawdzić, czy dotyczy to Twojej firmy? Najlepiej uzyskać od wykres od operatora sieci z podziałem na piętnastominutowe odcinki, żeby określić realne zużycie. W takim wypadku może się okazać, że firma zamawia 100 KW, podczas gdy realne zużycie wymaga 60 KW.

Peak-shaving polega wówczas na wykorzystaniu magazynu energii w momentach, gdy potrzebna jest większa moc. Pozwala to firmie obniżać moc zamówioną i chroni przed jej przekraczaniem.

Backup

To dobre rozwiązanie dla firm, które poniosłyby stratę w przypadku braku dostaw prądu z sieci. Dotyczy to na przykład przedsiębiorstw chłodniczych, ale także serwerowni. Standardowo posiadają już one zapasowe generatory, dlatego warto połączyć je z magazynami energii, żeby skrócić czas rozruchu.

Sprzedaż energii wyprodukowanej lub zakupionej

Taryfy dynamiczne to temat budzący coraz większe zainteresowanie, ale do momentu wdrożenia go w Polsce, trudno określić opłacalność takich działań. Wiemy na pewno, że w niektórych europejskich krajach, np. w Czechach, kupowanie energii po niskich cenach i sprzedaż, gdy są warte więcej, jest opłacalne. W Polsce jest za wcześnie na określanie potencjalnej stopy zwrotu, ale warto pamiętać, że magazyn może do tego w przyszłości posłużyć.

Jak dobrać rozmiar magazynu energii?

Hurtownia fotowoltaiczna Memodo posiada aktualnie najszerszą ofertę oraz największe doświadczenie, jeśli chodzi o dystrybucję komercyjnych magazynów energii w Polsce. Obecnie posiadamy rozwiązania takich marek jak: GoodWe, INTILION czy ADS-TEC, a już za chwilę w naszym portfolio pojawią się nowości od BYD i SMA. Dzięki tak rozbudowanej ofercie możemy doradzić rozwiązanie do każdego projektu.

W przypadku mikro instalacji komercyjnych, jednym z rozwiązań są magazyny BYD LVL w połączeniu z falownikami Fronius lub SMA. Taki system może być skalowany do pojemności nawet 983 kWh. Przy nieco większym zapotrzebowaniu sprawdzą się magazyny INTILION scalebloc power, GoodWe LYNX C – LX oraz ADS-TEC Energy StoraXE, przy czym niektóre rozwiązania można montować również na zewnątrz. Do największych posłużą skalowalne magazyny ADS-Tec Energy PowerBooster oraz INTILION scalestac.

Warto przy tym pamiętać, że duże komercyjne projekty są często tworzone na wymiar, a szczegóły zawsze można ustalić z producentem.

Chcesz wiedzieć więcej o komercyjnym magazynowaniu energii? Poznaj Energy:Experts – wejdź memodo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.