1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia słoneczna w obliczu kryzysu klimatu

Energia słoneczna w obliczu kryzysu klimatu

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA w ciągu najbliższych 10 lat musimy wytworzyć ok. 10,7 terawatów czystej, zeroemisyjnej energii, aby sprostać wymaganiom klimatycznym. Czy uda się to osiągnąć?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Energia słońca dla klimatu

Zmiany klimatu nieuchronnie postępują. Zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego konieczna jest transformacja energetyczna. Głównym celem porozumienia jest ograniczenie globalnego ocieplenia poniżej 2°C, a konkretnie do 1,5°C w porównaniu do epoki przedprzemysłowej. Kluczowe w tym procesie jest wykorzystanie potencjału energii słonecznej, która już teraz stała się nie tylko popularna i ekologiczna, ale i niezwykle potrzebna, aby ochronić świat przed kryzysem.

IRENA podaje, że do 2050 roku trzeba zainwestować ponad 33 biliony dolarów w rozwiązania bazujące na technologii fotowoltaicznej, wodorowej i rozwiązaniach z zakresu elektormobilności.  Do 2050 roku musimy wytworzyć 14 TW energii pochodzącej z fotowltaiki – podaje IRENA. Emisje z sektora energetycznego muszą zostać znacząco obniżone, aby Ziemia dosłownie nie spłonęła. Już teraz padł rekord temperatury na Ziemi.

Rozwój, technologia i ludzie

Już teraz branża fotowoltaiczna osiągnęła miano lidera na rynku pracy w sektorze OZE. W związku z tym według szacunków IRENA, powstanie 15,4 miliona nowych miejsc pracy. Do 2050 roku sektor energetyki słonecznej ma zatrudniać w sumie 42,5 miliona osób. Transformacja energetyczna to jednak nie tylko biznes, ale i zdrowie oraz życie mieszkańców planety.

Przyszłość bez węgla

W raporcie IRENY o nazwie World Energy Transitions Outlook uwzględniono też opłaty za emisje, które mają wynieść około 75 dolarów za tonę CO2. Równolegle mają znacznie zmniejszyć się inwestycje w energetykę węglową. Liczba ta musi się pomniejszyć prawie trzykrotnie.

IRENA prognozuje, że 6% energii elektrycznej wytworzonej w połowie stulecia nadal będzie pochodziło z gazu ziemnego. Około 4% energii mają generować obiekty jądrowe. W transformacji energetycznej dużą rolę odegra współpraca międzynarodowa oraz zaangażowanie społeczeństwa. Zintegrowana polityka energetyczna jest niezbędna do pełnego wykorzystania potencjału energii odnawialnej – podsumowuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej. 

Cały raport IRENA można pobrać tutaj.

źródło: irena.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.