Codzienny raport smogowy – 29.07.

Powietrze lekko się pogorszyło, ale nie jest źle. A jak z pogodą? Kolejny upalny dzień, temperatury od 28-32 stopni Celsjusza. Po południu od zachodu ma naciągnąć deszczowy front, przewidywane są także burze. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska rozpoczęła procedurę dotyczącą naruszenia przez Polskę unijnego prawa, dopuszczając się nadmiernych stężeń pyłu PM10 w powietrzu. Mamy 2 miesiące na odpowiedź na obawy Komisji.

Codzienny raport smogowy – 2.07.

Wtorek z czystym powietrzem. A jeśli już mowa o czystym powietrzu, to rządowy program walki ze smogiem może zakończyć się fiaskiem. Bruksela straciła cierpliwość i grozi, że nie dołoży się do programu “Czyste Powietrze”. Połamane drzewa, zerwane dachy, uszkodzone samochody – to efekt wichur i burz, które przeszły nad Polską. Najgorzej było we Wrocławiu, województwie śląskim i świętokrzyskim, gdzie przeszła potężna nawałnica z gradem.

KE: Wielka Brytania ma rekordowo wysokie dofinansowania dla źródeł wykorzystujących paliwa kopalne

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Wielka Brytania wiedzie prym w UE, jeśli chodzi o wysokość subsydiów do paliw kopalnych. KE wskazuje, że rocznie na dofinansowanie tych paliw przeznacza się około 12 miliardów euro. To istotnie więcej niż państwo wydaje na wsparcie systemów energetyki odnawialnej (8,3 miliarda euro rocznie).

“Czysta planeta dla wszystkich”. Bruksela przedstawia wizję gospodarki bez CO2

Strategia niskoemisyjna to już przeszłość. Komisja Europejska przedstawiła długoterminową wizję dojścia do zerowych emisji netto w 2050 roku. Unia Europejska ma być “neutralna klimatycznie” – z minimalnymi emisjami zagrażającymi klimatowi i technologiami wychwytującymi dwutlenek węgla. Strategia proponuje znacznie większe zmiany niż tylko rezygnacja z węgla, ponieważ odchodzić trzeba będzie też od ropy i gazu.

Siemens zadba o poprawę jakości londyńskiego powietrza

Pozew skierowany niedawno przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Wielkiej Brytanii stopniowo przynosi efekty. KE postulowała w nim, by kilka europejskich państw, wśród których znalazły się: Niemcy, Francja, Włochy, Rumunia, Węgry i właśnie Wielka Brytania, zwiększyły swoje starania na rzecz poprawy jakości powietrza, ponieważ ich bieżące działania są niewystarczające.