Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Finansowanie błękitnego paliwa. Decyzja w rękach KE

Finansowanie błękitnego paliwa. Decyzja w rękach KE

Ceny gazu ziemnego biją rekordy. Uwagę Europejczyków przyciąga jednak nie tylko drastyczna podwyżka cen. Komisja Europejska zasugerowała, że finansowanie wydobycia gazu powinno zostać zatrzymane. Czy UE przestanie do niego dopłacać?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wsparcie niskoemisyjnych źródeł energii

Czy europejskie fundusze nie powinny nadal finansować eksploatacji gazu ziemnego? W obliczu takiej decyzji stanie niedługo Parlament Europejski. Kluczową rolę w jej podjęciu będzie mieć troje europosłów.

Przypomnijmy, że pakiet spójności, który przyjął dotychczas Parlament Europejski, ma wzmocnić gospodarkę i walczyć z globalnym ociepleniem. Unia Europejska chce skupić się na wsparciu niskoemisyjnych źródeł energii. Wsparcia nie uzyskają inwestycje związane z energią jądrową lub paliwami kopalnymi. Wyjątek od tego postanowienia stanowią jednak projekty dotyczące gazu ziemnego, które zastępują systemy oparte na węglu, zatwierdzone najpóźniej 31 grudnia 2025 roku – czytamy w komentarzu PE.

Co dalej z gazem?

Do poniedziałku (13 września) europosłowie mają zdecydować, czy opowiadają się za dalszym finansowaniem gazu. Ta decyzja może mieć kolosalny wpływ na europejski rynek energii na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat. Jeżeli gaz ziemny będzie wykluczony z finansowania, koncerny gazowe nie będą już otrzymywać publicznych pieniędzy z unijnego budżetu. 

Lobby opowiadające się za dalszym wydobyciem gazu ma swoich przeciwników – tych, którzy zbierają podpisy na rzecz zaprzestania finansowania wydobycia i eksploatacji gazu.

Kryzys klimatyczny zagraża naszemu życiu. Apelujemy, byście zajęli się nim na poważnie. Nie godzimy się na to, by Unia Europejska finansowała ze środków publicznych eksploatację gazu ziemnego! Domagamy się wykreślenia paliw kopalnych ze wszystkich projektów inwestycyjnych wspieranych finansowo przez Unię czytamy w apelu pod petycją o zaprzestanie finansowania gazu.

Czy ludzie, przyroda i bioróżnorodność zyskają na takiej decyzji? Gaz ziemny jest nieodnawialnym źródłem energii. Przyczynia się do pogłębiania kryzysu klimatycznego, ponieważ emituje gazy cieplarniane. 

Tutaj już zaprzestano wydobycia gazu

Podczas zakończonego tydzień temu kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Marsylii został przyjęty apel wzywający Holandię do zaprzestania na Morzu Wattowym. Jest to akwen będący częścią Morza Północnego. Jego obszar obejmuje przybrzeżne wody Holandii, a także Niemiec i Danii. 

Apelowano o to, by uchronić obecną na tym terenie bioróżnorodność. Ten obszar Morza Wattowego został włączony do światowego dziedzictwa UNESCO. Teren ma kluczowe znaczenie dla ptaków i innych zwierząt, które przedostają się tędy z zimnych obszarów na afrykański kontynent. Drugim ważnym argumentem przeciwko wydobyciu gazu w tym rejonie jest ochrona klimatu. 

A Polska…

Podczas odbywającego się Forum Ekonomicznego w Karpaczu, była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że Polska nie jest w stanie osiągnąć neutralności klimatycznej do 2030 roku. Dodała też, że założenia unijne zakrawają o absurdalne. Ponadto zasugerowała, że dobrą drogą jest rozwijanie energetyki jądrowej.

źródło: mat. prasowe, wnp.pl, gazetaprawna.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.