Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągnęły rekordowe poziomy

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągnęły rekordowe poziomy

Wysokie ceny gazu oraz energii elektrycznej wytworzonej z węgla to efekt zakłóceń w dostawach na obu tych rynkach. Tak wysokich cen nie było w Europie od dawna. Tymczasem Polska w zeszłym miesiącu sprzedała znaczną część energii za granicę. Kto zyska na tych zawirowaniach, a kto straci?

Reklama

Inflacja

Średnia cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w Hiszpanii i Portugalii pobiła rekord sprzed kilkunastu lat. Rosnące ceny napędzają inflację. Niemiecka inflacja osiągnęła w tym sezonie najwyższy poziom od 2008 roku.

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu rosną ceny żywności i transportu. Lato jeszcze się nie skończyło, a zwiększony popyt na energię już w tym okresie nie zwiastuje nadejścia niższych cen w najbliższych miesiącach.

Przez cztery kolejne dni września stawka na rynku wynosiła 140,23 euro/MWh, czyli 633 zł. Wraz z powrotem wielu pracowników do biur wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Kryzys w dostawach gazu powoduje wzrost kosztów produkcji energii w całej Europie: m.in. w Niemczech, Irlandii, Holandii i Anglii. Ceny energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wzrosły drastycznie – na aukcjach osiągnęły wartość 731 GBP/MWh (3844 zł). Trzy dni temu (6 września) cena energii przy obciążeniu podstawowym osiągnęła rekordowy poziom 230 GBP/MWh, czyli 1209 zł. Z powodu ograniczenia dostępu do energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych, wielka Brytania uruchomiła starą elektrownię węglową, która ma wedle planów zostać zlikwidowana w przyszłym roku. 

W związku z tym rosną obawy związane z ubóstwem energetycznym, coraz większą liczbą osób bez dostępu do prądu oraz wzrostem zainteresowania sprzedażą i wykorzystaniem wysokoemisyjnego węgla.

Ceny gazu

Ceny gazu są w Polsce najwyższe od niemal 13 lat. Każdy kolejny tydzień przynosi jeszcze większą podwyżkę. W połowie sierpnia średnia cena gazu wynosiła 2,67 zł/l. W drugim tygodniu września płacimy za litr już 10 groszy więcej, czyli 2,77 zł. Andy Sommer, lider zespołu ds. analiz i modelowania w Axpo Solutions wróży mało optymistyczną przyszłość. Podaje, że przyczyn wysokich cen węgla i gazu jest kilka. Trwa sezon huraganów na obszarach Atlantyku, który niesie ryzyko zakłóceń w dostawach skroplonego gazu ziemnego (LNG). Niejasna jest przyszłość rosyjskiego wydobycia gazu, a jego europejskie zapasy kurczą się.

Według Citigroup Inc, ceny gazu i energii elektrycznej w Europie mogą przełożyć się na średnio 20% wzrost na rachunku europejskich konsumentów detalicznych.

Ceny gazu mają pozostać wciąż na wysokim poziomie w nadchodzących miesiącach. Właściciele domów oraz przedsiębiorstwa nadal poszukują sposobów na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Potrzeba czystej energii

Eksperci podkreślają, że trzeba wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii. Mówią, że potrzeba zachęt oraz ulg, które skłonią do tego inwestorów i właścicieli gospodarstw domowych. Czy rządy przeznaczą na rozwój OZE więcej finansów niż do tej pory? Obecnie wahania mogą bowiem wpłynąć na potencjalnie ceny energii w przyszłości. W Hiszpanii przedłużono okres trwania 7% ulgi podatkowej na wytwarzanie energii z OZE oraz dodano znaczną moc do nadchodzącej aukcji OZE.

Polska sprzedaje energię

Przez gwałtowne skoki cen energii elektrycznej w Europie, Polska sprzedała więcej energii niż sama zakupiła. W sierpniu sprzedaliśmy za granicę o 176 GWh energii elektrycznej więcej niż kupiliśmy. Najwięcej zakupili od nas Słowacy i Niemcy. Role na rynku energii odwróciły się. Jeszcze nie dawno mieliśmy prawie najdroższą energię elektryczną w Europie, teraz mamy jedną z tańszych.

źródło: PV TECH, Wysokie Napięcie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.