Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe dofinansowanie na pompy ciepła! „Moje Ciepło” – dla kogo, kiedy i ile pieniędzy?

Nowe dofinansowanie na pompy ciepła! „Moje Ciepło” – dla kogo, kiedy i ile pieniędzy?

Niedługo kolejne finansowanie zyskać będzie można za sprawą programu „Moje Ciepło”. Kto i kiedy może liczyć na pieniądze? O jakich kwotach tutaj mówimy?

BANER MOBILEB1
Reklama

Moje ciepło – co nowego?

NFOŚiGW pracuje nad programem “Moje Ciepło”, który ma wspierać zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach.

Dotacja ma wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, jednak nie więcej jednak niż 21 000 zł. Narodowy Fundusz nie podaje jeszcze wysokości budżetu przeznaczonego na pierwszy naboru wniosków o dotacje z programu “Moje Ciepło”.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Nabór wniosków do programu ma ruszyć w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku.

Najnowsze informacje o postępach w realizacji programu znajdziesz na naszym portalu!

Pompy ciepła biją rekordy popularności

Jak podaje PORT PC, pompy ciepła biją teraz w Polsce rekordy popularności. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Spektakularne wzrosty sprzedaży pomp ciepła w 2020 roku osiągnięto w segmencie systemów typu powietrze/woda, gdzie sprzedano 42 tys. sztuk, co stanowi wzrost o 108% w stosunku do wyniku z 2019 roku. 

sprzedaz pc 2020
Źródło: portpc.pl

Co to jest pompa ciepła?

To urządzenie, które pobiera ciepło o niskiej temperaturze ze środowiska naturalnego, na przykład z powietrza lub wody i zamienia je na ciepło o wyższej temperaturze. Pompa ciepła jest ekologicznym rozwiązaniem, wykorzystywanym do ogrzewania zarówno wody, jak i pomieszczeń w domu i na dowolnej powierzchni. 

Pompy ciepła, według badania Fraunhofer ISE, są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi.

U2Vt GkzhLDfx0r7qnOjxb jVzCvOx6sZxuojGqspMHRVy7SKutrMvU5F LseEdsyJkssCSQ 9CdrpI4gO8a9Q5Wt 1bFh0lOWTN5FGuHlVe5kOtIT88rWWZ3ZNnatHIA9p6y9jC=s0
Zasada działania pompy ciepła, źródło: ipp.expert

Złożenie wniosku o dopłaty do pompy ciepła w ramach nowego programu “Moje Ciepło” ma być równie szybkie i proste, co w przypadku “Mojego Prądu”. 

Do tej pory dotację na pompę ciepła uzyskać można było w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze”. 

Czyste powietrze

Z programu „Czyste powietrze” mogą korzystać osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł.

Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już 15 września dla gmin mija termin na deklarację przystąpienia do programu.

Źródło: twitter.com, enerad.pl, gov.pl/web/nfosigw, ipp.expert

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.