Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Koniec dotacji na piece węglowe

Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Koniec dotacji na piece węglowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Czego możemy spodziewać się już niebawem w związku z nową odsłoną programu?

Czas na zmiany

Od 2022 roku nie będzie można skorzystać z dotacji na zakup i montaż kotła węglowego. Oprócz tego NFOŚiGW ogłosiło zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, a także poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Te zmiany zaczną obowiązywać już niedługo, bo od 1 lipca tego roku.

Od 1 lipca rusza także proces składania deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. CEEB będzie polegać na informowaniu o źródłach ciepła oraz spalaniu paliw w danym budynku.

Pierwsza zmiana: nie będzie dotacji na piece węglowe

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji na zakup i montaż kotła węglowego w ramach programu „Czyste Powietrze” mają czas do 31 grudnia 2021 roku. Do końca roku mogą złożyć wniosek o dofinansowanie kotła na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła. Jeżeli wnioskodawca złoży dokument po 1 lipca 2021 roku, musi dostarczyć fakturę wystawioną do końca b.r. 

Druga zmiana: wyższe progi dochodowe

Podwyższenie progów dochodowych to z kolei zmiana, mająca na celu ujednolicenie progów dwóch dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”. Dzięki temu krokowi więcej osób będzie mogło skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania. Dotacja z Czystego powietrza wyniesie 37 tys. zł.

Wprowadzone od 1 lipca zmiany dotyczą gospodarstw jednoosobowych oraz wieloosobowych. W pierwszym przypadku próg dochodowy wzrośnie o 229 zł, czyli podwyższy się do kwoty 2 189 zł. Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż do tej pory i wyniesie 1 564 zł na osobę.

Trzecia zmiana: więcej pieniędzy na pellet

NFOŚiGW i resort klimatu zapowiedziały, że wzrosną dotacje na kotły na pellet. Ma to dotyczyć kotłów o podwyższonym standardzie, na które przewiduje się pokrycie kosztów na podstawowym i podwyższonym poziomie. Co to oznacza? Wnioskodawca będzie miał szansę uzyskania dotacji w wysokości do 9 tys. zł, a zarazem nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów. Podwyższony poziom oznacza, że dotacja może wynieść do 12 tys. zł, oraz maks. 60% wszystkich kosztów.

Co zdecydowało o zmianie?

Na nowe zasady, z których dwie będą obowiązywać już w kolejnym miesiącu, wpłynęły wytyczne Komisji Europejskiej, ustalenia wynikające z Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu. Dodatkowo wzięto pod uwagę uchwały antysmogowe, które dążą do znacznego ograniczenia spalania paliw kopalnych w każdym województwie.

źródło: nfosigw.gov.pl, mat. prasowe

1pWTbh4ZT9l e0cmkkbj1dkSSMVracQANa8Cfw4iyZALBpzWhPo05szwV8qfzUGVWzv1JpP5m0xfD WHsHkWAa7c8ehTGRoBkOUZAeQJpbAfPXzujbv8h7uoA5gBzmbpd9qNd gu
źródło: NFOŚiGW

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.