Rząd zamierza włączyć banki w finansowanie programu Czyste Powietrze

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że resort rozpoczął negocjacje związane z zaangażowaniem samorządów i banków komercyjnych w program Czyste Powietrze. Szef resortu zaznaczył, że udział wszystkich samorządów oraz nawiązanie współpracy z instytucjami finansującymi wiąże się ze zwiększeniem kosztów administracyjnych programu.

Rabka-Zdrój wprowadzi zakaz palenia w piecach?

Władze gminy Rabki-Zdrój planują wprowadzić zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej. Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na walkę o czyste powietrze miasto przeznaczyło już 8,5 mln złotych ze środków unijnych.

Codzienny raport smogowy – 2.07.

Wtorek z czystym powietrzem. A jeśli już mowa o czystym powietrzu, to rządowy program walki ze smogiem może zakończyć się fiaskiem. Bruksela straciła cierpliwość i grozi, że nie dołoży się do programu “Czyste Powietrze”. Połamane drzewa, zerwane dachy, uszkodzone samochody – to efekt wichur i burz, które przeszły nad Polską. Najgorzej było we Wrocławiu, województwie śląskim i świętokrzyskim, gdzie przeszła potężna nawałnica z gradem.

Codzienny raport smogowy – 26.06.

Powietrze w większości kraju dobre, w Krakowie lekko podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. Wczoraj w Londynie odbyło się spotkanie władz 12 europejskich stolic, w tym Warszawy, na temat współpracy w walce z zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił znaczenie kampanii edukacyjnych, które zwiększają świadomość problemu. Jednocześnie włodarz polskiej stolicy wykluczył wprowadzenie w najbliższym czasie zakazu wjazdu do miasta, tak jak to wygląda w Londynie, uznając go za “dość drakoński”.

Codzienny raport smogowy -19.06.

Długi weekend zapowiada się z dobrej jakości powietrzem, jak będzie? Zobaczymy. Na razie Komisja Europejska nie jest zadowolona z tempa programu “Czyste Powietrze”. Dyrektor Generalny KE Marc Lemaitre stwierdził, że postęp prac jest zbyt wolny i wynika z braku odpowiedniego koordynatora działań po stronie Polski. Jeśli minister środowiska nie zmieni programu, Unia nie da pieniędzy. Jakie wieści z Polski? Sejm uchwalił ustawę o karach za smog. Samorządy zapłacą nawet do 500 000 zł kar!