Czyste powietrze, czysty zysk. Ale czy także dla najbiedniejszych?

Termomodernizacja ogranicza roczne rachunki za ogrzewanie nawet o kilka tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze ma szansę wesprzeć około 4 miliony domów. Nie trzeba będzie brać pożyczki, by dostać dotację na przeprowadzenie prac, ale właściciel domu musi pokryć 10 proc. kosztów. Przy koszcie rzędu 50 tys. zł nie każdego będzie na to stać.

19 września rusza nabór wniosków do programu Czyste Powietrze

Przypomnijmy, że program, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej i walkę ze smogiem, będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet obejmuje 103 mld złotych, z czego dofinansowania stanowią 63,3 mld zł, Reszta w kwocie 39,7 mld zł dostępna będzie w formie pożyczek. Cała pula środków przeznaczona jest na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację.

Czyste Powietrze. Kiedy zobaczymy program i dotacje?

Rząd od trzech miesięcy zapowiada uruchomienie gigantycznego programu pożyczek i dotacji na ocieplanie domów i wymianę kopciuchów. Program “Czyste Powietrze” znany jest na razie tylko z ulotki. Według zapewnień, nabór wniosków ma ruszyć jeszcze we wrześniu i objąć nie tylko obecnych właścicieli domów, ale także osoby budujące dom.

Morawiecki zapowiada: Program Czyste Powietrze to przełom cywilizacyjny dla Polski

Według Mateusza Morawieckiego fundusz programu Czyste Powietrze – 100 miliardów złotych, to przełom cywilizacyjny dla Polski, który poprawi naszą jakość życia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jak dotąd nasz kraj miał wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, jak uważa premier.