Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Łopaty wiatrowe trafią w końcu do recyklingu! Kamień milowy dla światowej branży wiatrowej

Łopaty wiatrowe trafią w końcu do recyklingu! Kamień milowy dla światowej branży wiatrowej

Siemens Gamesa wprowadza na rynek RecyclableBlade, pierwszą na świecie łopatę turbiny wiatrowej, którą można poddać recyklingowi. Czy to przełom w branży i koniec wielkiego problemu?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Recykling łopat wiatrowych

Energia wiatrowa jest ważnym narzędziem w walce z kryzysem klimatycznym. Kontrowersje budzi fakt, że wykonane z termoutwardzalnych kompozytów łopaty składowano, zamiast poddawać je recyklingowi.

Zobacz zdjęcia:

Dzięki technologii Siemens Gamesa separacja materiałów, z których zbudowane jest ostrze, jest możliwa. Pozwala to na recykling, a tym samym wyznacza kolejny kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Pierwsze sześć ostrzy RecyclableBlade o długości 81 metrów zostało wyprodukowanych w fabryce ostrzy Siemens Gamesa w Aalborgu w Danii.

Nadszedł czas, aby zająć się kryzysem klimatycznym i musimy to zrobić w sposób całościowy. […] Dzięki pionierskim rozwiązaniom, pozwalającym na ponowne wykorzystanie materiałów w energetyce wiatrowej, osiągnęliśmy kamień milowy dla społeczeństwa – mówi w oświadczeniu Andreas Nauen, dyrektor generalny Siemens Gamesa.

Jak sprawiono, że możliwy jest recykling łopat wiatrowych?

Technologia recyklingu łopat wiatrowych

Łopaty turbin wiatrowych Siemens Gamesa wykonane są z połączenia materiałów odlewanych razem z żywicą. Ta technologia pozwoli na tworzenie mocnej, elastycznej i lekkiej konstrukcji. 

Struktura chemiczna nowego rodzaju żywicy umożliwia skuteczne oddzielenie jej od innych składników pod koniec okresu eksploatacji ostrza. 

Ten proces chroni właściwości materiałów w łopatach, w przeciwieństwie do innych istniejących sposobów recyklingu konwencjonalnych łopat turbin wiatrowych.

Kiedy nowa technologia wejdzie w życie?

Siemens Gamesa zobowiązał się do zainstalowania pierwszych na świecie turbin wiatrowych z łopatami nadającymi się do recyklingu w Niemczech w morskiej elektrowni wiatrowej Kaskasi. Obecne plany zakładają, że projekt będzie wytwarzał energię od 2022 roku.

Więcej na ten temat:

Źródła: siemensgamesa.com, youtube.com, bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.