Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recykling turbin wiatrowych i ochrona bioróżnorodności

Recykling turbin wiatrowych i ochrona bioróżnorodności

Jeżeli mówimy o energii odnawialnej w kontekście ekologii i równowagi z przyrodą mamy na myśli szereg działań począwszy od produkcji danego urządzenia, przez transport i dalsze jego użytkowanie. Wraz ze wzrostem popularności energii wiatrowej, wzrosła też potrzeba utylizacji oraz recyklingu turbin. Jak wygląda recykling zużytego sprzętu w branży energii wiatrowej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Skomplikowany proces

Turbiny wiatrowe to kompletne rozwiązanie technologiczne i odpowiedź na potrzeby energetyczne. Jednak oprócz pożytecznego działania często pojawiają się wątpliwości związane z zagrożeniem elektrowni dla bioróżnorodności oraz skomplikowanym procesem recyklingu. Szacuje się, że ponownemu wykorzystaniu podlega 85-90% turbin. Najbardziej problematyczne są łopaty turbin wiatrowych, których utylizacja (piroliza, mielenie) jest energochłonna i przez to bardzo droga. Niektórzy, tak jak mieszkańcy regionu południowej Francji, martwią się również o bezpieczeństwo zwierząt i krajobraz.

Repowering, czyli stare wymienione na nowe

Ogromna liczba turbin wiatrowych zostanie wkrótce zdemontowana w całej Europie, ale nie ze względu na sprzeciw mieszkańców, a naturalne zużycie sprzętu, który został zamontowany w latach 90. XX wieku. W całej Europie rozpoczął się repowering, czyli proces zastępowania starszych elektrowni przez nowe, które mają większą moc zainstalowaną lub większą wydajność. Np. od mocy 2 MW przejdzie się nawet do 4,2 MW.

science in hd EFa8h0AzAkk unsplash
Montaż śmigła i turbiny, źródło Unsplash

Repowering ma przyczynić się do likwidacji starych turbin na terenie Europy. Szacuje się, że  około 5700 turbin wiatrowych rocznie zostanie wycofanych z eksploatacji.

Chociaż do 90 procent całej turbiny wiatrowej można poddać recyklingowi, problemem pozostaje przetwarzanie łopat. Są one wykonane z materiałów kompozytowych, których główną cechą jest trwałość. Co za tym idzie nie są proste w recyklingu tak jak inne przedmioty codziennego użytku – siatki foliowe lub pieluchy. Repowering przyniesie ze sobą konieczną zmianę dotychczasowego sposobu recyklingu turbin – twierdzą eksperci.

Wysypisko turbin i ostrzy

Tylko cztery kraje w Europie – Niemcy, Austria, Holandia i Finlandia, zakazały wyrzucania zużytych ostrzy na wysypiska. Kraje apelują, aby do 2025 roku zakazano składowania elementów elektrowni wiatrowych na wysypiskach. 

– Nie chcemy, aby ostrza trafiły na wysypisko śmieci. Łopaty są wprawdzie nietoksyczne i  zabezpieczone na wysypiskach, ale jest to marnowanie cennych zasobów, dodatkowo niezgodne z zobowiązaniem przemysłu wiatrowego do pełnej cyrkulacji – powiedział Giles Dickson, Dyrektor Generalny Wind Europe.

Przedstawiciele branży energetyki wiatrowej uważają, że apele o wprowadzenie zakazu składowania odpadów w całej UE przyspieszą rozwój technologii recyklingu. To z kolei spowoduje wzrost popytu na materiały pochodzące z recyklingu.

Obawy dotyczące bioróżnorodności

Mieszkańcy okolic miasta Lunas w południowej Francji chcą, aby zdemontowano siedem turbin na farmie wiatrowej Bernagues. Postrzegają ją negatywnie ze względu na obniżenie wartości estetycznej krajobrazu i zagrożenie dla ptaków. Ponadto obserwacja świata przyrody pomaga w wyznaczeniu harmonii w naszym życiu, naśladując naturę, możemy znaleźć równowagę między ochroną środowiska a zaspokajaniem naszych potrzeb energetycznych – mówi Eric Herbert, badacz z paryskiego laboratorium. 

– Nie jesteśmy przeciwni energii wiatrowej. Jesteśmy przeciwni stawianiu turbin na obszarach bogatych pod względem bioróżnorodności. W Oksytanii dotyczy to około 70% regionu – powiedział portalowi Euronews Marion Valé, rzecznik lokalnej grupy, która żąda demontażu turbin.

Innowacje

Norweski projekt morskich turbin wiatrowych może przyczynić się do znacznego wzrostu udziału energii wiatrowej w ogólnym miksie energetycznym. Firma Wind Catching Systems opracowała nowy system do zastosowania w elektrowni wiatrowej na morzu. Ma on pracować przez 50 lat, co przewyższa żywotnością standardowe projekty morskie o 20 lat.

Leżak z turbiny

Na ciekawy pomysł już rok temu wpadła polska firma Anmet Architecture, która przewodzi w dziale architektury ze śmigieł turbin wiatrowych. Firma przerabia je na przedmioty użytkowe i elementy infrastruktury. W kolekcji Anmet znajdziemy między innymi przeróżne ławki, siedziska i leżaki. 

2xKgEEZ Cuhk5uWcFDnMuEHvNmrF1Td0xf3jg9pnw8lonsYyVl9Qm3wKW7Qfqs5tboid1zGj 7 o6hHYwZVvBseYu6vhIuxKb
Stolik i siedziska z turbin, źródło: anmet.com.pl

źródło: euronews.com, anmet.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.