Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy plastik można odzyskiwać nieskończenie wiele razy? Recykling chemiczny

plastik

Czy plastik można odzyskiwać nieskończenie wiele razy? Recykling chemiczny

Recykling plastiku nie jest prostą sprawą. Pomimo starań, ponownie przetwarza się jedynie niewielki procent surowców.  Rozwiązaniem może być recykling chemiczny, polegający na przekształcaniu plastiku z formy stałej w ciekłą.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czy wiesz, że? 

  • 380 mln – tyle plastiku produkuje się na świecie każdego roku
  • 16% – tyle plastikowych odpadów trafia do recyklingu
  • 59% – plastików kończy na wysypisku
  • 25% – przeznaczone jest do spalenia

Konwencjonalne metody recyklingu 

Plastik tak chętnie i masowo wykorzystywany jest ze względu na kilka swoich właściwości. Jest lekki, stosunkowo tani, uniwersalny, użyteczny w każdej branży i bardzo trwały. A co, jeśli istnieje dotąd pomijany model recyklingu tworzyw sztucznych? Anglicy donoszą, że każdy plastik można przetwarzać nieskończenie wiele razy i uzyskiwać z nich ciekłą i oleistą formę.

Ekonomia a środowisko

Proces, znany jako recykling chemiczny, był już wcześniej brany pod uwagę. Wraz z masową produkcją tworzyw, już kilkadziesiąt lat temu analizowano jego możliwości. Barierą była jednak jego opłacalność i niepewność dot. wpływu procesu na środowisko. Niestabilne ceny ropy, która służyła dotąd jako główne źródło energii, przyczyniła się do porzucenia idei przetwarzania plastiku na masową skalę. Finalnie okazało się, że produkcja nowych plastików jest tańsza niż recykling już wyprodukowanego. I tak za tę niską cenę płaci teraz środowisko.

Chemiczny i nieskończony recykling

Recykling chemiczny to próba przetworzenia tego, co do tej pory nie nadawało się do recyklingu. Tworzywa, które nie mogły być przetwarzane ze względu na niewłaściwy kolor lub te, wykonane z kompozytów, nie będą musiały kończyć w oceanie. Recykling chemiczny to proces, w którym każdy odpad z tworzywa sztucznego może zostać przetworzony. Tym samym, taki produkt trafia do nieskończonego obiegu, na wzór gospodarki cyrkularnej (GOZ) i zostaje przetworzony w olej, z którego powstał. Stosując recykling chemiczny, rozbija się plastik na jego elementy budulcowe. Następnie uzyskuje się materiał w formie oleistej cieczy.

Angielskie idee

Angielska firma “Mura Technology” rozpoczęła budowę pierwszego na świecie, komercyjnego zakładu, który jest w stanie poddawać recyklingowi wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Konwersja termiczna pozwala rozbić polimery na cząsteczki za pomocą ciepła. Zakład “Mura” w Teesside, ma zostać ukończony w 2022 roku. Będzie przetwarzał 80 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych każdego roku. Do tej pory były to plastiki nienadające się do recyklingu.

Techniki recyklingu chemicznego są obecnie testowane na całym świecie. Brytyjskie firmy Recycling Technologies opracowały maszynę do pirolizy, która zamienia trudne do recyklingu tworzywa sztuczne, takie jak folie, siatki i laminowane tworzywa sztuczne, w Plaxx, czyli węglowodór o niskiej zawartości siarki. Ten płynny surowiec węglowodorowy może być użyty do produkcji nowego tworzywa sztucznego o niemal doskonałej, pierwotnej jakości. Jednak w 2020 r. w raporcie Global Alliance for Incinerator Alternatives (Gaia), stwierdzono, że recykling chemiczny jest zanieczyszczający, energochłonny i podatny na awarie techniczne. “Mura” podaje jednak, że spełnia on wszelkie normy bezpieczeństwa, stosuje nowoczesne metody i rozwiązuje globalny problem gospodarki odpadami.

Bliżej nas

Czy recykling chemiczny przyjmie się w Europie Środkowej? Czeska spółka Grupy Orlen Unipetrol niedawno uruchomiła instalację pirolizy do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Testy mają potrwać około trzech lat. Niemieckie i równolegle największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie BASF w zeszłym miesiącu podpisało list intencyjny z firmami Quantafuel oraz Remondis o przyszłej współpracy w zakresie recyklingu chemicznego.

Gdzie trafia twój pojemnik po obiedzie?

Duża część plastiku, który można poddać recyklingowi – np. politereftalan etylenu (PET), używany do produkcji butelek i innych opakowań – trafia na wysypisko śmieci. Często wynika to z nie do końca jasnych przepisów dotyczących przetwarzania opakowań, zabrudzeń lub dodawania innych surowców w opakowaniu. Pojemniki na żywność (jednorazowe) trafiają też na wysypisko, ponieważ składają się ze zmieszanych tworzyw sztucznych, które trudno rozdzielić w zakładzie przetwarzania. Śmieci niezagospodarowane lub wyrzucane bezpośrednio na ulice przemieszczają się po świecie, niesione przez wiatr trafiają do rzek i oceanów. Plastik pełni w tym procesie zamierzoną funkcję – jest trwały, dlatego nawet w środowisku zostaje z nami na tysiące lat.

źródło: bbc.com, plastictoday.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.