Toskania wolna od plastiku

Toskania, jeden z najbardziej malowniczych rejonów Włoch, chce uwolnić się od przedmiotów jednorazowego użytku produkowanych z tworzywa sztucznego. Na mocy nowego prawa ustanowionego przez regionalną radę samorządową plastik zniknie z plaż, lokali, imprez masowych i instytucji użytku publicznego. 

Jadalne kapsułki z wodą zamiast plastikowych butelek?

Organizatorzy londyńskiego maratonu wpadli na pomysł, jak zaradzić generowaniu nadmiernej ilości butelek. Wsparli się wynalazkiem firmy Skipping Rocks Lab, która opracowała kapsułkę z wodą. Jest ona wykonana w technologii Notpla, czyli materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin. Powstała jako zamiennik plastikowej butelki. Rozkład takiej butelki liczony jest w setkach lat, natomiast zewnętrznej membrany kapsułki – kilka tygodni. Aby dostać się do płynu, wystarczy tylko przegryźć otoczkę kapsułki. Sama otoczka jest jadalna, więc można ją zjeść lub też zostawić, ponieważ jest w pełni biodegradowalna.

Koniec z plastikiem w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim

Małopolski Urząd Marszałkowski zamierza wcześniej realizować politykę ekologiczną UE (plastikową dyrektywę). Już teraz rezygnuje z przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. W dodatku wszelkie dokumenty urzędowe mają być drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu. Pozytywny trend, który na razie ma znacznie symboliczne, rozwija się.

Wyzwanie Adidas: 11 milionów par butów wykonanych z przetworzonych plastikowych odpadów!

Adidas podejmuje wyzwanie, żeby do 2024 roku wszystkie buty i ubrania sportowe były wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu. Celem jest dostarczenie produktów w takim samym stylu jak dotychczas, spełniających te same funkcje i będących tak samo trwałymi, ale przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko.

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.