Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smart city: oświetlenie zasilane energią wiatru

lamp

Smart city: oświetlenie zasilane energią wiatru

Papilio to uliczne oświetlenie zasilane energią wiatrową. Latarnia jest funkcjonalna i energooszczędna – włącza się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Dodatkowo jest przyjazna i ludziom, i owadom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ekoświatło

Aby zmniejszyć negatywny wpływ oświetlenia ulicznego na środowisko, Tobias Trübenabacher opracował pionierską lampę Papilio. Urządzenie jest zasilane odnawialną energią wiatrową i za pomocą czujnika na podczerwień oświetla przestrzeń tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Projekt stworzony na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie jest też krokiem ku rozwiązaniu problemu, jakim jest zanieczyszczenie światłem oraz ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Ponadto oświetlenie nie jest szkodliwe dla owadów.

Energia wiatru

Tobias Trübenbacher przyjrzał się rosnącemu potencjałowi energii wiatrowej. W projekcie uwzględnił też problem, jakim jest zanieczyszczenie światłem i jego negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta. Projektant przyznał, że światło zaburza sen, może powodować depresję, choroby serca, cukrzycę, a nawet może przyczynić się do powstawania nowotworów. Niekorzystnie oddziałuje na faunę i florę, zaburzając biorytm roślin i zabijając owady. Światło latarni Papilio jest emitowane tylko w dół, co nie przyciąga tak uwagi owadów, jak w wypadku konwencjonalnej miejskiej latarni. 

Wielofunkcyjna lampa

W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia ulicznego Papilio wytwarza energię elektryczną za pomocą zintegrowanego generatora wiatrowego. Wirnik Savonius jest wykonany z giętej blachy i podłączony do 300-watowego generatora. Wytwarza neutralną dla klimatu energię. Kierunek wiatru nie wpływa na pracę wirnika, współpracuje on z pionowym i poziomym strumieniem powietrza. Akumulator magazynuje wytworzoną energię elektryczną, dzięki czemu może użyć jej w chwili zapotrzebowania na światło. W chwilach, kiedy oświetlanie ulic jest niepotrzebne, system nie emituje światła. Papilio może być podłączony do istniejącej sieci energetycznej – dostarczy nadwyżki energii do sieci podczas silnych wiatrów.

sDo2FAHw
Poszczególne etapy pracy i finalna wersja oświetlenia

Autor projektu dodaje, że umiejscowienie latarni zasilanej energią wiatrową, wykorzystuje dotąd pomijane źródła przepływów energii, takie jak powietrze wypierane z ruchu ulicznego i kolejowego. Oprócz możliwości zamontowania lampy na miejskim maszcie istnieje również opcja przymocowania jej do ściany domu lub innego obiektu architektonicznego.


źródło: tobiastruebenbacher.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.