Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PAS stworzył mapę wymiany “kopciuchów”

PAS stworzył mapę wymiany “kopciuchów”

Polski Alarm Smogowy opracował nowe narzędzie do śledzenia danych na temat wymiany kotłów w Programie Czyste Powietrze. Jest to mapa Polski z podziałem na województwa i zawierająca informacje pozyskane z NFOŚiGW.

BANER MOBILEB1
Reklama

Z mapy dowiemy się, ile dotychczas złożono wniosków, podpisano umów i wypłacono dotacji w poszczególnych województwach. Można również sprawdzić, jaka jest popularność poszczególnych źródeł ciepła, czyli na jaki rodzaj ogrzewania najczęściej decydują się teraz Polacy. Mapa będzie aktualizowana co miesiąc.

Śląsk zaangażowany w zmianę

Z monitoringu Polskiego Alarmu Smogowego wynika wiele istotnych informacji o polskiej energetyce. Analiza danych pokazuje, że stare kotły na węgiel i drewno wymieniamy przede wszystkim na kotły gazowe (43 proc. wniosków w kwietniu 2021 r.), drugie w kolejności są pompy ciepła (20 proc.), kotły na biomasę (19 proc.) i wreszcie na węgiel (15 proc.). W liczbie złożonych wniosków przoduje województwo śląskie – to właśnie tam składany jest co piąty wniosek na wymianę źródła ciepła.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Monitorujemy działanie Programu Czyste Powietrze i zabiegamy o konieczne zmiany oraz usprawnienie obsługi beneficjentów mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Sprawne działanie tego programu jest kluczowe, ponieważ do wymiany pozostało jeszcze blisko 3 miliony kopciuchów w domach jednorodzinnych. To powinno nastąpić w przeciągu najbliższych kilku lat (założono czas trwania Programu do 2028 roku). Wprawdzie publikowane przez nas dane wskazują, że liczba składanych wniosków w nowej odsłonie Programu (od 15 maja 2020) znacząco wzrosła, to jednak do osiągnięcia celu wciąż jest bardzo daleko. Jesteśmy już w jednej czwartej okresu funkcjonowania Programu, a liczba wniosków o likwidację „kopciuchów” obejmuje zaledwie 6 proc. założonego przez rząd celu!

narzedzie PAS monitorowanie PCZP
Fot. PAS

Do celu wciąż daleko

Z danych pozyskanych z NFOŚiGW wynika, że od początku funkcjonowania Programu, czyli od września 2018 r. do końca kwietnia 2021 r. złożono blisko 185 tys. wniosków o wymianę kotłów na węgiel i drewno, czyli średnio 194 dziennie. Aktualnie widać znaczący wzrost zainteresowania Programem – tygodniowo składane jest ok. 3 tys. wniosków, czyli dziennie ponad 400. Mimo to, do celu jest jeszcze daleko – aby go osiągnąć, liczba składanych każdego dnia wniosków powinna przekroczyć 820.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Potrzeba szerszej informacji

Na dalszy wzrost tempa likwidacji „kopciuchów” mogą mieć wpływ nowe kanały dotarcia do beneficjentów. W ponad dwóch tysiącach gmin powstają lokalne punkty obsługi beneficjenta, w których obywatele będą mogli otrzymać pomoc i złożyć wniosek o dotację. Już wkrótce do Czystego Powietrza przystępuje siedem banków komercyjnych, w których będzie można uzyskać dotację i pożyczkę na wymianę starego źródła ciepła i termomodernizację domu. – To znacząco usprawni realizację Programu Czyste Powietrze – komentuje Guła.

Mapę z danymi znajdziesz na: https://krakowskialarmsmogowy.pl/program-czyste-powietrze/ 

Źródło: informacje prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.