Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morawiecki: 200 tys. gospodarstw domowych przystąpiło już do programu “Czyste powietrze”

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: 200 tys. gospodarstw domowych przystąpiło już do programu “Czyste powietrze”

Mateusz Morawiecki podał informację, że z dotacji w ramach programu “Czyste powietrze” skorzystało już 200 tys. gospodarstw domowych. W styczniu wpłynęło 11 tys. wniosków o dofinansowanie. Premier zapowiedział również, że samorządy otrzymają 100 mln zł na promocję programu wśród mieszkańców gmin. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

100 mld zł na poprawę efektywności energetycznej

Morawiecki powiedział, że rządowi zależy na tym, aby z pomocą samorządów do 2029 roku na program “Czyste powietrze” rozdysponować 100 mld zł. Premier stwierdził, że może się to udać ze względu na rosnące zainteresowanie programem. 

– Troska o środowisko i czyste powietrze to jest dziś jeden z filarów nowego ładu, naszej nowej rzeczywistości – skomentował Mateusz Morawiecki, i dodał:  – Chcemy, żeby nasze dzieci żyły w coraz bardziej czystym środowisku, w zielonym środowisku.

Mniej formalności i punkty konsultacyjne

Aby zachęcić kolejne gospodarstwa domowe do skorzystania z dofinansowania, rząd zamierza ograniczyć formalności wymagane do wzięcia udziału w programie oraz wydłużyć czas na wykorzystanie pieniędzy. 

Ponadto samorządy otrzymają 100 mln zł na promocję programu wśród mieszkańców. Dzięki środkom finansowym gminy będą w stanie utworzyć punkty konsultacyjne i rozpowszechniać informacje na temat programu. 

Rządowe programy na rzecz poprawy jakości powietrza

Program “Czyste powietrze” polega na wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Celem przedsięwzięcia jest m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. 

“Czyste powietrze” nie jest jedynym programem realizowanym przez rząd. W tym miesiącu ma również ruszyć nabór do programu “Stop Smog”, przeznaczonego dla osób ubogich energetycznie. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.