Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morawiecki: 200 tys. gospodarstw domowych przystąpiło już do programu “Czyste powietrze”

Morawiecki: 200 tys. gospodarstw domowych przystąpiło już do programu “Czyste powietrze”

Mateusz Morawiecki podał informację, że z dotacji w ramach programu “Czyste powietrze” skorzystało już 200 tys. gospodarstw domowych. W styczniu wpłynęło 11 tys. wniosków o dofinansowanie. Premier zapowiedział również, że samorządy otrzymają 100 mln zł na promocję programu wśród mieszkańców gmin. 

750x200 doublebillboard zaproszenie big

100 mld zł na poprawę efektywności energetycznej

Morawiecki powiedział, że rządowi zależy na tym, aby z pomocą samorządów do 2029 roku na program “Czyste powietrze” rozdysponować 100 mld zł. Premier stwierdził, że może się to udać ze względu na rosnące zainteresowanie programem. 

– Troska o środowisko i czyste powietrze to jest dziś jeden z filarów nowego ładu, naszej nowej rzeczywistości – skomentował Mateusz Morawiecki, i dodał:  – Chcemy, żeby nasze dzieci żyły w coraz bardziej czystym środowisku, w zielonym środowisku.

Mniej formalności i punkty konsultacyjne

Aby zachęcić kolejne gospodarstwa domowe do skorzystania z dofinansowania, rząd zamierza ograniczyć formalności wymagane do wzięcia udziału w programie oraz wydłużyć czas na wykorzystanie pieniędzy. 

Ponadto samorządy otrzymają 100 mln zł na promocję programu wśród mieszkańców. Dzięki środkom finansowym gminy będą w stanie utworzyć punkty konsultacyjne i rozpowszechniać informacje na temat programu. 

Rządowe programy na rzecz poprawy jakości powietrza

Program “Czyste powietrze” polega na wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Celem przedsięwzięcia jest m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. 

“Czyste powietrze” nie jest jedynym programem realizowanym przez rząd. W tym miesiącu ma również ruszyć nabór do programu “Stop Smog”, przeznaczonego dla osób ubogich energetycznie. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.