Rząd przyznaje: Polska nie osiągnie celu OZE na 2020

W poufnym dokumencie przesłanym Komisji Europejskiej polski rząd po raz pierwszy przyznał, że nie osiągniemy planowanego udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w 2020 roku. W Planie rząd broni się, tłumacząc, że wiele krajów ma problemy z realizacją swoich celów. „W 2017 r. jedynie 12 spośród 28 krajów zrealizowało cel krajowy”- napisał resort. To prawda, choć w rzeczywistości oznacza to, że niemal połowa państw UE osiągnęła swoje cele już na trzy lata przed…

Premier ogłosił Deklarację o e-mobilności

Wśród inicjatyw promowanych przez Polskę podczas globalnego szczytu klimatycznego ONZ – COP24 w Katowicach, znajduje się Partnerstwo na rzecz elektromobilności „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”. Deklarację, przygotowaną we współpracy z Wielką Brytanią, w imieniu polskiego rządu ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Do porozumienia mogą dołączać kolejne państwa, regiony i miasta, a także firmy i organizacje pozarządowe. Partnerstwo jest kolejnym narzędziem promowania elektromobilności, na której rozwój rząd przeznaczy w najbliższych latach ponad 10 miliardów złotych.

4 listopada: kto upora się ze smogiem w Krakowie? Małgorzata Wassermann kontra Jacek Majchrowski

Choć premier Morawiecki podczas konwencji PiS zarzucił Majchrowskiemu, że niewiele zrobił, by walczyć o lepszą jakość powietrza, innego zdania był sąd. Premier Morawiecki musi swoją wypowiedź: “Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic (w sprawie smogu – red.)”, sprostować w ciągu 48 h na antenie telewizji TVP INFO i Polsat News przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych, na głównej stronie profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku oraz w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim i Gazecie Wyborczej.

WWF: Premier Morawiecki bez decyzji środowiskowej chce budować zaporę w Siarzewie, która nie ochroni przed powodzią

Podczas wizyty we Włocławku, 11 października, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował publicznie, że w przyszłym roku ruszą przetargi na budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Takie zapewnienie nie jest wiarygodne w obliczu braku decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie rozpatrywane jest odwołanie organizacji przyrodniczych od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Premier argumentuje inwestycję koniecznością podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie. Na tej podstawie można sądzić, że doradcy premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzili go w błąd.

Morawiecki zapowiada: Program Czyste Powietrze to przełom cywilizacyjny dla Polski

Według Mateusza Morawieckiego fundusz programu Czyste Powietrze – 100 miliardów złotych, to przełom cywilizacyjny dla Polski, który poprawi naszą jakość życia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jak dotąd nasz kraj miał wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, jak uważa premier.

“Czyste powietrze” – ministerstwo rozpoczyna spotkania w gminach

Planowo program “Czyste Powietrze” miał ruszyć 1 września. Tak się nie stało. Powoli pojawiają się informacje w sprawie testów systemu informatycznego, który ma być wykorzystany do przyjmowania elektronicznych wniosków. Oprócz tego na stronie Ministerstwa Środowiska pojawił się harmonogram spotkań w gminach i ulotki na temat programu.