Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rząd z tarczą antykryzysową na czas pandemii. Wsparcie dla przedsiębiorstw i pracowników

Rząd z tarczą antykryzysową na czas pandemii. Wsparcie dla przedsiębiorstw i pracowników

Czy polską gospodarkę czeka recesja z powodu ataku koronawirusa? W trudnej sytuacji są przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracownicy.  Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program antykryzysowy na czas pandemii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pakiet antykryzysowy jest podzielony na pięć części. Rząd chce przeznaczyć na niego 212 mld zł. Oto najważniejsze bloki pomocowe:

– bezpieczeństwo pracowników;
– finansowanie przedsiębiorstw;
– ochrona zdrowia;
– wzmocnienie systemu finansowego;
– program inwestycji publicznych.

Plan zakłada m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty czy system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. Premier zaznaczył, że przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wys. średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

W rządowej strategii są rozwiązania antylichwiarskie i walka z cenami, które Morawiecki nazwał „żerowaniem na pandemii”.  – Jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie – mówił premier. 

Plan zakłada również m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł., leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Ponadto rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt.

Jak zapowiedział premier, powstanie też fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne, m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację i modernizację szkół oraz transformację energetyczną. – Proponujemy ponadto pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jako ochrona naszych depozytów bankowych, żeby Polacy czuli się bezpiecznie i by pieniądze były w bankomatach. One są i będą – podkreślił.

Co z pakietami związanymi z OZE?

Energa wprawdzie wstrzymują instalację liczników, ale dotacje z programu “Mój prąd” nadal będą wypłacane. Tymczasem konfederacja Lewiatan zaapelowała do rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii o wydłużenie terminów na uruchomienie sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych, dla których inwestorzy zapewnili sobie wsparcie w ostatnich aukcjach.

Fot. główna: Wikimedia Commons

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.