Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejski Dzień Mózgu. EKOkrzyżówka

Europejski Dzień Mózgu. EKOkrzyżówka

Przypadający na dzisiaj Europejski Dzień Mózgu jest świetną okazją, by zwrócić uwagę na zależności, jakie występują pomiędzy działaniem tego szalenie ważnego narządu, a zanieczyszczeniami powietrza. By “aktywnie” celebrować ten wyjątkowy dzień, przygotowaliśmy również ekoKrzyżówkę, która jest świetnym sposobem na rozruszanie szarych komórek.

Reklama

Po raz pierwszy Dzień Mózgu w Europie obchodzony był 18 marca 1998 roku. Odtąd jego celem jest propagowanie wiedzy nie tylko o tym, jak ważny jest to narząd, ale przede wszystkim informowanie o konieczności badań układu nerwowego.

Kondycja mózgu a zanieczyszczenie powietrza

Jak wynika z przeprowadzonych badań, kondycja naszego mózgu wiąże się ze stanem środowiska, w jakim żyjemy. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza dochodzi do aż 230 udarów mózgu więcej, niż w czasie, kiedy stężenie zanieczyszczeń utrzymuje się w normie.

Już w 2017 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało raport na temat wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne człowieka. Z kolei inny Zespół naukowców, pod kierownictwem Andrey’a Rzhetskiego wykazał związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenie środowiska i wzrostem występowania chorób psychicznych. Postawiona hipoteza zakłada, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na mózg, powodując procesy zapalne, które wywołują objawy podobne do depresji.

Dowiedziono także, że istnieje korelacja pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a pogorszeniem zdolności kognitywnych, czyli tego jak sprawnie myślimy. Badania przeprowadzone na ponad 25 tysiącach osób w 162 chińskich miastach sugerują, że smog może odpowiadać za uszkodzenia substancji białej w mózgu.

EKOkrzyżówka z okazji Europejskiego Dnia Mózgu

W ramach akcji #Zostań w domu, nie wpuszczaj wirusa i nie daj się nudzie, z okazji Europejskiego Dnia Mózgu przygotowaliśmy dla Was EKOkrzyżówkę. Dajcie nam znać, jak Wam poszło z jej rozwiązaniem i jakie wyszło hasło główne.

krzyżówka oze

Fot. główna: Canva


Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.