Smog poważnie zwiększa liczbę zawałów i udarów

Nawet o kilkaset więcej zawałów i ataków astmy odnotowuje Wielka Brytania z powodu smogu. „BBC News” informuje, że w najbardziej zanieczyszczone dni w dużych miastach jest aż o 230 więcej udarów mózgu. 

Pod lupę wzięto dziewięć największych miast Wielkiej Brytanii: Londyn, Birmingham, Bristol, Derby, Liverpool, Manchester, Nottingham, Oxford i Southampton. Bardzo szybko wyszło na jaw, że w dni, w których odnotowano wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, karetki pogotowia wyjeżdżają do pacjentów dużo częściej. Liczby są przygnębiające. Z analiz wynika, że smog oznacza o 120 więcej niż zazwyczaj zawałów, o 230 więcej udarów mózgu i o 200 więcej ataków astmy. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jest oczywiste, że zagrożenie klimatyczne jest w istocie również zagrożeniem zdrowotnym. To się dzieje już teraz, a nie dopiero w 2025 r. czy 2050 r., dlatego razem już musimy podjąć działania – podkreśla Simon Stevens, cytowany przez „Guardiana” szef NHS England.

Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza dochodzi do 500 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast, którzy wdychają szkodliwy pył zawieszony.  W Londynie w dniach z najwyższym poziomem pyłu zawieszonego zarejestrowano o 87 więcej zawałów, o 144 więcej udarów mózgu, o 74 więcej ataków astmy u dzieci i 33 u dorosłych. 

Pył zawieszony jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia – wnika w płuca i do krwiobiegu, powoduje przewlekłe stany zapalne. Polska jest na drugim miejscu najbardziej zanieczyszczonych krajów UE, niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Bułgaria. 

Źródło: rynekzdrowia.pl