Papier z opadłych liści

Ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w najbliższej przyszłości na Ukrainie zostanie uruchomiona produkcja ekologicznego papieru z opadłych liści. Technologia opracowana przez Walentyna Frećkę, studenta Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego, może pomóc zatrzymać wylesianie i sprawić, że produkcja papieru będzie przyjazna dla środowiska.

Rewolucyjna technologia Walentyna Frećki, którą nazwał „Re-leaf”, polega na odzyskaniu celulozy ze zmielonych uprzednio liści. Pozyskany w ten sposób materiał służy do wytwarzania papieru. Młody odkrywca, wspólnie ze specjalistami w dziedzinie przemysłu celulozowo-papierniczego, przeprowadził  specjalistyczne badania, które potwierdziły efektywność wykorzystania liści jako zamiennika drewna w produkcji papieru. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Elementem decydującym o tym, czy technologia zostanie wprowadzona do użytku, były testy mające sprawdzić, czy technika może być wykorzystana na specjalnych maszynach, w warunkach przemysłowych. – Potwierdziliśmy skuteczność stosowania liści jako substytutu drewna. Zrobiliśmy papier na specjalnym sprzęcie, pokazującym, że papier jest naprawdę wysokiej jakości – skomentował Frećka. Według wyliczeń, żeby wyprodukować 20 tysięcy arkuszy (czyli 40 standardowych opakowań), trzeba zebrać 1,681 kilogramów liści. Przed wycinką może to uratować aż 10 drzew.

Służba prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki poinformowała, że w związku z pozytywnym wynikiem testów, na Ukrainie zostanie uruchomiona produkcja ekologicznego papieru z opadłych liści. Dokładna data startu projektu nie jest jednak jeszcze znana.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl, forum-ekonomiczne.pl