Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rząd zaostrzył ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy będzie można wyjść do lasu lub na spacer z psem?

Rząd zaostrzył ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy będzie można wyjść do lasu lub na spacer z psem?

Zgodnie z najnowszym rządowym zarządzeniem z domu można wyjść tylko w określonych sytuacjach. To potrzeba dotarcia do pracy, krótki spacer, podstawowe zakupy lub wyprowadzenie psa. Czy to oznacza, że wizyta w lesie zostanie zakazana?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

– Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami, takimi jak wyjście do pracy, sklepu czy apteki. To również sytuacje niezbędne, takie jak wyprowadzenie psa czy wyjście na krótki spacer. Nie oznacza to jednak, że mamy się gromadzić na placach czy iść z dziećmi na plac zabaw. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie bliskich oraz zdrowie i życie medyków, którzy są na linii frontu – apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy wprowadzone przez polski rząd ograniczenia oznaczają w praktyce na przykład zakaz odwiedzania lasów. Okazuje się, że niekoniecznie.

„Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia”czytamy w wyjaśnieniach zamieszczonych w internetowym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wątpliwości wzbudzało również to, czy rygor obejmuje także prowadzenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – na przykład bieganie lub jazdę na rowerze. Również w tym przypadku rozporządzenie przewiduje pewne ustępstwa.

„Do takiej kategorii (codziennych potrzeb – przyp. red.) można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)” – wyjaśnia portal.

Ograniczenia nie dotyczą ponadto wyjść wynikających z potrzeby sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami domowymi. Nie złamiemy więc przepisów, jeżeli idziemy na przykład do weterynarza.

Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują do 11 kwietnia.

źródła: em.kielce.pl, gov.pl

Fot. główna:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.