Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program antykryzysowy Morawieckiego. Co z ekologią?

Program antykryzysowy Morawieckiego. Co z ekologią?

Na co dokładnie rząd chce przeznaczyć 30 mld zł, które mają zasilić działania na rzecz ekologii? Aktywiści zastanawiają się, czy te pieniądze popłyną w kierunku właściwych inicjatyw. Eksperci i działacze ekologiczni nie mają już zaufania do premiera.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

„Polscy politycy zbyt długo pozostawali głusi na głos naukowców, ekspertów i społeczeństwa, które w ogromnej większości wspiera ochronę klimatu. Badania opinii publicznej pokazują, że ponad ¾ Polek i Polaków chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku. Koronawirus to dzwonek alarmowy, którego premier Morawiecki nie może zlekceważyć. Wskazuje on na konieczność istotnych zmian w gospodarce i życiu społecznym, byśmy byli lepiej przygotowani na podobne wstrząsy i – przede wszystkim – mieli narzędzia, by wielu z nich uniknąć” – piszą działacze Greenpeace i przytaczają słowa szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej Faitha Birola, który apeluje o przyspieszenie zielonej transformacji. 

– W centrum pakietów antykryzysowych stanowiących odpowiedź na kryzys spowodowany przez koronawirusa powinny być wielkie, zielone inwestycje (…), ponieważ pozwolą one nie tylko na stymulację gospodarki, ale także mogą przyspieszyć transformację energetyczną. Ten efekt w postaci infrastruktury energetycznej nie będzie krótkotrwały, pozostanie z nami na dłużej – mówi Birol.

Działacze Greenpeace podkreślają, że rząd Morawieckiego powinien przeznaczyć fundusze na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Apleują, by jak najszybciej poprzeć wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu, który ma szansę zapewnić miejsca pracy i uratować polską gospodarkę. 

„Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie może zdestabilizować niemal cały świat. Kryzys klimatyczny niesie za sobą cały szereg takich zagrożeń, które nie ustaną po kilku miesiącach, czy roku, ale na zawsze zdestabilizują nasze życie. Rządzący nie mogą tego lekceważyć – każdy kryzys należy traktować z właściwą powagą. Dotyczy to zarówno kryzysu wywołanego przez koronawirusa, jak i kryzysu klimatycznego” – podsumowują ekolodzy. 

źródło: greenpeace.org
fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.