Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy wzrost fotowoltaiki w USA od dekady. Obawy o bieżący rok

Największy wzrost fotowoltaiki w USA od dekady. Obawy o bieżący rok

Analitycy przedstawili raport podsumowujący ubiegły rok w Stanach Zjednoczonych w fotowoltaice. Wskazują, że w 2019 roku wydarzyło się wiele dobrego. W 2019 roku Amerykanie zainstalowali 13,3 GW mocy fotowoltaicznych i jest to wynik lepszy od roku wcześniejszego o 23 proc.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W tych 13,3 GW zawiera się również 2,8 GW mocy domowych mikroinstalacji. Pod koniec minionego roku Amerykanie posiadali w sumie 76 GW mocy z fotowoltaiki. Warto zauważyć, że dziesięć lat wcześniej posiadali zaledwie 1 GW.  Jeśli chodzi o wytwarzanie, to źródła słoneczne wyprodukowały prawie 40 proc. całej energii elektrycznej. Rekord osiągnęły też projekty oparte na umowach PPA – 48,1 GW. 

Poniższy wykres przedstawia zmiany, jakie następowały w ilości przyłączeń instalacji:

wykres
źródło: woodmac.com

Warto zauważyć, że za czasów prezydentury Donalda Trumpa choć nie odnotowano nowych elektrowni węglowych, to znacznie rozwijały się elektrownie oparte na gazie – w 2018 roku nastąpił duży wzrost. Ostatni rok to również skok inwestycji w farmy wiatrowe.


2020 – fotowoltaika w USA a koronawirus

Amerykanie jednak obawiają się wpływu pandemii koronawirusa na OZE – tam sytuacja dopiero się rozwija, a w przypadku tak dużego kraju konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.  W raporcie zamieszczono także prognozy na rok 2020, ale nie uwzględniały one epidemii. Analitycy szacowali wzrost na poziomie 47 proc. i 20 GW nowych instalacji. Szefowa SEIA Abigail Ross Hopper wskazała jednak na szansę płynności przemysłu fotowoltaicznego dzięki specjalnym taryfom importowym.

Wiemy anegdotycznie, że pandemia COVID-19 wpływa na harmonogramy dostaw i naszą zdolność do dotrzymywania terminów realizacji projektu, częściowo z powodu nowych braków siły roboczej –  powiedziała Hopper. – To po raz kolejny testuje odporność naszej branży, ale wierzymy, że w perspektywie długoterminowej mamy dobrą pozycję do konkurowania z obecnymi generatorami w dekadzie Solar + i do dalszego zwiększania naszego udziału w rynku.

źrodło: pv-magazine.com

fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.