Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

30 milionów Europejczyków dotkniętych ubóstwem energetycznym w 2019 roku

budynki

30 milionów Europejczyków dotkniętych ubóstwem energetycznym w 2019 roku

Jak wynika z raportu Instytutu Jacquesa Delorsa, 30 milionów Europejczyków marzło w swoich domach w 2019 roku. W środę (3 lutego) autorzy badań apelowali do Komisji Europejskiej o przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, w ramach odbudowy gospodarki po pandemii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kim jest osoba uboga energetycznie?

Definicję osoby ubogiej energetycznie przedstawił Instytut Badań Strukturalnych w raporcie “Ubóstwo energetyczne w Polsce – temat zastępczy czy realny problem?” (2016 rok). 

Według miary subiektywnej osoba uboga energetycznie nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb energetycznych. Warto podkreślić, że nie są one takie same w przypadku każdego. Natomiast zgodnie z miarą obiektywną, koszty energii zagrażają zaspokojeniu innych podstawowych potrzeb. Osoba uboga energetycznie musi wybierać między ogrzaniem domu a zakupem jedzenia czy ubrania. W 2017 roku ubóstwa energetycznego doświadczyło ok. 3,35 mln Polaków. 

Jaka jest skala ubóstwa energetycznego w Unii Europejskiej?

W 2019 roku ubóstwa energetycznego doświadczyło ok. 30 milionów mieszkańców Unii Europejskiej. W krajach takich jak Polska, Niemcy, Irlandia czy kraje skandynawskie, z ubóstwem energetycznym zmaga się mniej niż 5% populacji. Gorsza sytuacja panuje we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Z kolei na Litwie i w Bułgarii ten problem dotyka ponad 20% społeczeństwa.

Ubóstwo energetyczne nie tylko w zimie

Współautor raportu Thomas Pellerin-Carlin twierdzi, że pandemia zwiększyła liczbę domostw dotkniętych ubóstwem energetycznym. Badania wykazały, że problem jest najpoważniejszy w krajach południowej Europy, gdzie budynki są mniej zabezpieczone przed zimną pogodą. Największy odsetek populacji zmagający się z ubóstwem energetycznym występuje w Bułgarii, Grecji, Portugalii, na Cyprze i Litwie. 

Ponadto, ubóstwo energetyczne może dać o sobie znaki również w lecie. Mieszkańcy nie są w stanie odpowiednio schłodzić swoich domów. Staje się to coraz większym powodem do niepokoju ze względu na rosnące i wydłużające się fale upałów. 

Niektóre domostwa odczuwają dyskomfort przez cały rok. Domownicy marzną w zimie, z kolei w lecie jest im zbyt gorąco – powiedziała autorka analiz Marie Delair. 

Pandemia nasiliła problem

W ciągu ostatniej dekady skala ubóstwa energetycznego zmniejszyła się. Jednak autorzy badań obawiają się, że problem ponownie narasta. Z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią, wielu Europejczyków straciło pracę, a przez to skurczył się ich dochód rozporządzalny. Ponadto, od marca 2020 roku większość część dnia spędzamy w domach, zatem rachunki za energię rosną jeszcze bardziej. 

Raport pokazuje jednak, że z ubóstwem energetycznym zmagają się nie tylko osoby z niskim dochodem lub mieszkańcy budynków nieefektywnych energetycznie. Narażeni są także studenci i osoby samozatrudnione. 

Fala Renowacji zapewnia pieniądze, brakuje chęci polityków

Szacuje się, że nieefektywne energetycznie budynki są odpowiedzialne za 40% zużycia energii i 36% emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. 

W październiku 2020 roku Komisja Europejska zainicjowała Falę Renowacji, aby promować rozwiązania poprawiające wydajność energetyczną budynków. Na ten cel przeznaczyła 750 mln euro ze środków na odbudowę gospodarki po pandemii. 

Thomas Pellerin-Carlin uważa, że pieniądze są dostępne – brakuje tylko chęci polityków poszczególnych państw do wprowadzenia zmian w budynkach, które tego najbardziej wymagają. Jako przykład wskazuje Bułgarię. Jego zdaniem, środki przeznaczone na renowację domów w Bułgarii mogłyby zostać przeznaczone na infrastrukturę do wydobycia gazu ziemnego. 

– Domagamy się od Komisji Europejskiej, aby kontrolowała, czy pieniądze przeznaczone w każdym kraju na renowację budynków, faktycznie tam trafiają – dodał Pellerin-Carlin.

Źródło: euractiv.com, institutdelors.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.