Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku przyjęta

polityka energetyczna polski

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Program ma na celu wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego i technologicznego. Według CIR, PEP 2040 zapewni sprawiedliwą transformację energetyczną kraju. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

PEP 2040 wyznacza kierunek transformacji

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedstawił projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku na początku września ubiegłego roku. 

Jak twierdzi minister, Polityka energetyczna Polski będzie stanowić kompas w zakresie transformacji do gospodarki zeroemisyjnej. 

Program opiera się na trzech filarach

Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, zgodnie z którą rejony najbardziej dotknięte negatywnymi skutkami przekształceń energetycznych otrzymają pomoc. Na realizację tego celu rząd zamierza przeznaczyć 60 mld zł z funduszy unijnych. 

W ramach drugiego filara – zeroemisyjnego systemu energetycznego – wdrożone zostaną nowe rodzaje energetyki. Z kolei trzecim filarem jest dobra jakość powietrza, czyli efekt odchodzenia od paliw kopalnych i elektryfikacji transportu.

Cele długoterminowe

Strategia energetyczna uwzględnia przepisy Unii Europejskiej, w tym cele klimatyczno-energetyczne do 2030 roku, Europejski Zielony Ład i plan odbudowy gospodarki po pandemii. 

W 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto ma wynieść minimum 23%. Moc zainstalowana morskich farm wiatrowych osiągnie ok. 5,9 GW w 2030 roku, aby wzrosnąć do 11 GW w 2040 roku. 

Program zakłada również redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o ok. 30% w porównaniu do poziomów z 1990 roku. Z kolei do 2040 roku przewiduje się ogrzewanie wszystkich gospodarstw domowych poprzez ciepło systemowe lub nisko- i zeroemisyjne źródła energii. 

Elektrownie jądrowe w Polsce

W PEP 2040 czytamy również, że w 2033 roku rozpocznie pracę pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Program zakłada w sumie 6 bloków do 2040 roku, które będą uruchamiane co 2-3 lata. 

W wywiadzie dla portalu Nikkei.com Michał Kurtyka powiedział, że elektrownie jądrowe będą korzystać z reaktorów generacji III, i jako stabilne oraz bezpieczne źródło mają generować moc od 6 do 9 tys. MW.

Źródło: PAP, globenergia.pl, nikkei.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.