Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska będzie współpracować z Japonią w zakresie energetyki atomowej

Energia atomowa 1

Polska będzie współpracować z Japonią w zakresie energetyki atomowej

W rozmowie z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council Michał Kurtyka stwierdził, że Polsce będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej. Z kolei w wywiadzie dla portalu Nikkei.com, minister klimatu powiedział, że w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej mogą wziąć udział partnerzy z Japonii. 

Reklama

Energetyka atomowa w Polsce

We wrześniu, Michał Kurtyka ogłosił plany budowy sześciu reaktorów atomowych do 2040 roku. Na ten cel Polska zamierza przeznaczyć 40 mld dolarów. Początek budowy elektrowni przypadnie na 2026 rok, natomiast pierwszy reaktor powinien rozpocząć pracę w 2033 roku. Jak zapewnia Kurtyka, elektrownie atomowe mają korzystać z reaktorów jądrowych generacji III, i jako stabilne i bezpieczne źródło generować moc od 6 do 9 tys. MW. 

W rozmowie z ambasadorem Richardem Morningstarem minister wyjaśniał historyczne tło polskiej energetyki. 

Mamy odziedziczony system, który będzie stawał się coraz bardziej przestarzały, musimy inwestować oraz zwiększać świadomość współobywateli, że po 30 latach szybkiego rozwoju gospodarczego czas na podwyższenie poziomu życia, w tym na polepszenie jakości powietrza – powiedział Michał Kurtyka. 

Ponadto minister klimatu zauważył, że świadomość klimatyczna Polaków nieustannie wzrasta, co wywiera presję na politykę, aby była bardziej ambitna. 

Reaktory nowej generacji z Japonii

Michał Kurtyka za podstawę transformacji energetycznej w Polsce uznał energię nuklearną. 

– Będzie bardzo trudno, a może nawet niemożliwe, by osiągnąć ambitne cele bez energii nuklearnej – stwierdził w rozmowie z Morningstarem. 

Zdaniem ministra, projekty elektrowni atomowych stwarzają wiele nowych możliwości współpracy między firmami polskimi i japońskimi. W październiku Polska i Departament Energii USA zawarły porozumienie, przewidujące transfer technologii nuklearnej o wartości 18 mld dolarów. Jednak, jak podaje portal Nikkei.com, szczegóły transakcji nie są jasne, a w projekcie mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa japońskie. 

Udział japońskich firm w zagranicznych projektach atomowych był kluczowym elementem strategii rozwoju za rządów premiera Shinzo Abe (2012 – 2020). Z planów zrezygnowano jednak we wrześniu, gdy Hitachi ogłosił, że wycofuje się z projektu atomowego w Wielkiej Brytanii. 

Kurtyka podkreślił, że zamierza współpracować z Japonią nad reaktorami atomowymi nowej generacji, zwanymi reaktorami wysokotemperaturowymi chłodzonymi gazem (HTGR). Tym samym potwierdził informacje płynące już rok temu z Japońskiej Agencji Energii Atomowej. 

Rządy Polski i Japonii pracują nad porozumieniem w sprawie reaktorów nowej generacji – powiedział Kurtyka.

Współpraca z Japonią w zakresie energetyki wiatrowej

Minister wyraził także nadzieję na wzmocnienie współpracy z Japonią w ramach morskiej energetyki wiatrowej. 

Firmy japońskie są bardzo innowacyjne również w tym łańcuchu wartości, zwłaszcza jeżeli chodzi o turbiny wiatrowe – najbardziej zaawansowany, ale i najcenniejszy element morskiej energetyki wiatrowej – skomentował Michał Kurtyka. 

Źródło: nikkei.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.