Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz więcej elektryków w Europie?

electric

Coraz więcej elektryków w Europie?

Sprzedaż elektrycznych pojazdów wzrasta. Ale czy na tyle, żeby zmienić oblicze rynku motoryzacyjnego i poprawić jakość powietrza? Przyjrzeliśmy się danym z raportu Schmidt Automotive Research.

Reklama

Dane na temat europejskiego rynku elektromobilności podał Schmidt Automotive Research. Z comiesięcznego raportu wynika, że w Europie do listopada sprzedano około pół miliona samochodów elektrycznych. Jeżeli dodamy do tego pojazdy napędzane hybrydą, liczba ekologicznych aut wyniesie ponad milion. Wzrost liczby sprzedaży elektryków, mimo że rekordowo wysoki, jest jednak małym krokiem w procesie odejścia od samochodów spalinowych – mówią eksperci.

Statystyka sprzedaży

Według statystyk Schmidt Automotive Research, w Europie w zeszłym roku sprzedano około 354 tysiące samochodów elektrycznych. Obecny wzrost wynosi 146 tysięcy. Czy to dużo? Cały rynek elektromobilnego transportu stanowi 4% rynku motoryzacji. Liczba ta jest wciąż niska. 

Uxjj RfNlv uP6T f8GebBh70jXWVZZby0jVs6J8AcFGStWJv s73UP3X3qcsyhXfN2qWZeaRy0p8RynSOoH3rwG8icwoO1isUC eySDRQ9W 4KaIDdLPkFHaCG0yNOMU9sjXCUe
źródło: schmidtmatthias.de

W Polsce na razie niewiele kierowców korzysta z elektryków – szacuje się, że około 10 tysięcy. Nie bez powodu w kraju pojawia się jednak coraz więcej stacji ładowania, które mają zachęcić użytkowników do zakupu aut. Prawdopodobnie budowa nowej fabryki Tesla w Berlinie wpłynie na większe zainteresowanie elektrykami Niemców i Polaków. 

Jak na razie w rankingu najbardziej zelektryfikowanych krajów wygrywa Anglia, która ma ambitne cele w ograniczaniu emisyjności z transportu. W trzech kwartałach 2020 roku sprzedano tam około 75 tysięcy elektryków i około 50 tysięcy hybryd. Jednak mimo tego wzrostu, elektryki stanowią 5% wszystkich aut w Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że Anglia chce wyłączyć z użytku wszystkie auta z silnikami spalinowymi do 2030 roku.

Popyt i podaż

Do wzmożonego zainteresowania modelami elektrycznych samochodów przyczyniają się takie marki jak Volkswagen, czy Fiat, które proponują tańsze elektryki, ale wystarczająco wyposażone i dopieszczone, aby przyciągnąć zwolenników elektromobilnej rewolucji.

Im bardziej będzie rozwijał się rynek elektryków i akumulatorów, tym więcej pojawi się innowacyjnych rozwiązań w stosunkowo niskich cenach, które mogą zachęcić do kupna elektrycznych aut szerszą grupę kierowców.

pCf rYuVKK6OXweyZC7ki2W3O1IImLM 5LA7iCaT7Yv3FsPEQc8K736Wjjqjo
źródło: schmidtmatthias.de

źródło:.schmidtmatthias.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.