Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wibrujące turbiny

Wibrujące turbiny

Turbiny wiatrowe to efektywne narzędzie do wytwarzania energii odnawialnej. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. W raportach na temat ich działania można przeczytać, że powodują śmierć ptaków, odstraszają zwierzęta hodowlane i wytwarzają szkodliwe dźwięki. Te zarzuty nie dotyczą bezłopatkowej turbiny firmy Vortex Bladeless.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Vortex Shedding

Vortex Bladeless to turbina bezłopatkowa, która wykorzystuje wiry, jakie powstają, gdy podmuch wiatru napotka na swojej drodze pionową instalację. Wibrujący ruch konstrukcji uruchamia generator elektromagnetyczny, który wytwarza prąd elektryczny. Zjawisko to nazwane zostało Vortex Shedding

Koszty i korzyści

Wydajność takiego urządzenia jest mniejsza niż klasycznej turbiny łopatkowej, która swoimi ramionami obejmuje znacznie większy obszar. Za to koszt instalacji jest prawie pięciokrotnie niższy. Plusem jest również fakt, że rozmiar urządzenia pozwala umieścić je gęściej niż w przypadku klasycznych turbin. 

Unijne finanse

Projekt Vortex Shedding jest  finansowany z programu Horyzont 2020.  Jest to do tej pory największy taki projekt realizowany przez Unię Europejską w zakresie badań i innowacji.  Budżet programu wynosi bagatela 80 mld euro.

Źródło: vortexbladeless.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.