Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PGNiG z dostępem do Baltic Pipe

PGNiG z dostępem do Baltic Pipe

PGNiG kupiło spółkę Ineos E&P Norge. To nie tylko przejęcie nowych złóż w Norwegii, ale również przepustka do wejścia w Baltic Pipe i więcej gazu dla Polski. 

B1
Reklama

Większe złoża gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na początku stycznia 2021 roku zakupiło spółkę Ineos E&P Norge, zależną dotychczas od brytyjskiego koncernu Ineos. Transakcja,  warta 615 mln dolarów, zapewnia Polsce dostęp do drugiego największego złoża gazu w Norwegii. Wygeneruje 1,5 mld m3 rocznie. 

To bardzo ważna dla nas akwizycja, zwiększająca nasz norweski potencjał – przekonuje prezes spółki, Paweł Majewski. 

Reklama

Nowe źródła – nowe szanse 

Dotychczas PGNiG miało 36 koncesji w Norwegii. Było to jednak wciąż za mało, by móc przesyłać gaz do Polski poprzez sieć Baltic Pipe. Po dokupieniu 22 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym możemy liczyć na to, że gaz z nowych złóż trafi do naszego kraju. Ormen Lange, Alve i Marulk to trzy największe złoża, z których korzystać będzie polski koncern. Szacuje się, że ich zasoby są równe 117 mln baryłek ropy naftowej. Warto dodać, że dostęp do nowych złóż to również szansa na nowe odkrycia. 

Źródło: https://www.pb.pl/, Bloomberg

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.