Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PGNiG otworzy się na OZE

PGNiG otworzy się na OZE

PGNiG planuje inwestycje w OZE. Już teraz zapowiedziała zdobycie 900 MW zainstalowanej mocy. Inicjatywa może kosztować spółkę nawet 4 miliardy złotych. Grupa chce nie tylko budować instalacje na swoich nieruchomościach, lecz także przejmować projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko i zeroemisyjnej cytuje portal wnp.pl prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego.    

Nowa podspółka OZE w GK PGNiG

W ramach działalności Grupy PNGiG ma powstać nowa spółka, skoncentrowana przede wszystkim na źródłach odnawialnych. Wiceprezes Arkadiusz Sekściński rozwija temat i przedstawia kierunki jej działań. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

PGNiG zweryfikowało już swoje nieruchomości pod względem możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych. Według szacunków może zamontować na nawet 40 MW modułów. Obecnie firma finalizuje zakup mikroinstalacji o mocy do 50 kW, która pojawi się w sierpniu tego roku na dachu budynku centrali PGNiG.

Kolejne dwa obszary działalności spółki-córki w obszarze OZE to kupowanie projektów farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych, zarówno już działających, jak i budowanych. Dodatkowo przewiduje się budowanie własnych kompetencji deweloperskich. 

Dywersyfikacja i stabilizacja finansowa

W porównaniu z wahającymi się cenami gazu, energia odnawialna osiąga stabilne rezultaty rynkowe. Koncern gazowy chce więc zdywersyfikować swoją działalność.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

To sygnał do inwestorów, który pokazuje, co chcemy zrobić, aby nasz model biznesowy był jeszcze bardziej zrównoważony i odporny na wahania otoczenia rynkowego. Będziemy sondować rynek OZE i szukać takich inwestycji, które zapewnią nam zarówno odpowiednią stopę zwrotu, jak i stabilne przepływy pieniężne. W tym celu zamierzamy przeznaczyć na najlepsze projekty nawet do 4 mld zł. W ramach tej kwoty będziemy uruchamiać nowe inicjatywy, ale także skupować z rynku funkcjonujące już projektypodkreśla Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

Możliwe, że jeszcze przed końcem roku poznamy zaktualizowaną strategię grupy dotyczącą lat 2017-22 z perspektywą do 2026 roku, która będzie już uwzględniała OZE w swojej działalności.

Inne obszary – biometan i wodór

Grupa ma także opracować model franczyzowy dla inwestycji w biometan. W ciągu 10 lat do sieci ma krążyć nawet 4 miliardy m3 tego biopaliwa. Ma to się wiązać z gotowością na słabnącą tolerancję UE wobec inwestowania w gaz – nadal paliwo kopalne.

W planach jest także inwestowanie w badania i rozwój związany w paliwem wodorowym dla energetyki i motoryzacji. Miesiąc temu poznaliśmy program: Wodór – Czyste paliwo dla przyszłości.

źródła: wnp.pl, parkiet.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.