Zamiast stawiać pomnik, posadzili sad!

Zamiast stawiać pomnik, posadzili sad!

Aby upamiętnić 31. rocznicę częściowo wolnych wyborów, władze Kętrzyna (warmińsko-mazurskie) podjęły wyjątkową inicjatywę. Zamiast budowy kolejnego pomnika, powstaje sad, z którego plonów korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta.

Z inicjatywą utworzenia miejskiego sadu, który nie tylko upamiętni ważne historyczne wydarzenie, ale i przysłuży się wspólnemu dobru mieszkańców Kętrzyna, wyszli sami włodarze miasta.

Zakup sadzonek ze środków własnych

Miejski sad w Kętrzynie powstaje w pobliżu Ogrodu Zapachów, u zbiegu ulic Gdańskiej i Sikorskiego. Koszt takiej inwestycji – w przeciwieństwie do budowy pomnika – okazał się niewielki. Część drzewek owocowych, które już zasadzono na wyznaczonym terenie, z własnych środków ufundowali radni, część pokryły składki zbierane wśród przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń pozarządowych oraz pracowników Urzędu Miasta.

Wspólna praca, wspólne plony

W pierwszym dniu prac posadzono dwadzieścia drzewek owocowych. Wśród nich znalazły się głównie wiśnie, grusze, jabłonie, czereśnie i śliwy. Prac związanych z nasadzeniami nie wykonywała firma, a przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i mieszkańców miasta.

To szczególny dzień, 31. Rocznica częściowo wolnych wyborów, cieszę się że w taki sposób, wspólnie możemy ją uczcićpowiedział witając obecnych Ryszard Henryk Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Na sadzie się nie kończy

Miejski sad w Kętrzynie w przyszłości będzie przestrzenią, z której  – nie tylko wizualnego uroku, ale i plonów – będzie mógł cieszyć się każdy mieszkaniec miasta. Aby sad był jednak atrakcyjny zarówno dla ludzi,jak i środowiska, władze planują posadzić na jego powierzchni łąkę kwietną oraz zamontować budki lęgowe dla owadów. 

źródło: whitemad.pl
fot. źródło: facebook.com/miasto.ketrzyn

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.