Polska Zamiast stawiać pomnik, posadzili sad! 10 czerwca 2020 Polska Zamiast stawiać pomnik, posadzili sad! 10 czerwca 2020 Przeczytaj także Ekologia Miasta stawiają kurtyny wodne zamiast zieleni. Eksperci komentują sposób na upały W związku z pierwszymi falami upałów w polskich miastach zaczęto stawiać kurtyny wodne. Chociaż zapewniają mieszkańcom chwilową ulgę od wysokich temperatur, pojawiają się pytania, czy takie rozwiązanie rzeczywiście pomaga miastom przystosować się do zmian klimatu, czy tylko maskuje głębszy problem. Ekologia Wojsko bez systemu kaucyjnego w projekcie MON. Poligony zwolnione ze zbiórki? System kaucyjny nieoczekiwanie stał się wyzwaniem organizacyjnym dla Wojska Polskiego. Jednostki wojskowe zostały objęte takimi samymi zasadami jak pozostali uczestnicy systemu, co oznacza konieczność organizowania zbiórki opakowań i przekazywania ich operatorom. Resort obrony zapowiada zmiany, które mają wyłączyć część zakupów realizowanych przez wojsko spod systemu kaucyjnego. Aby upamiętnić 31. rocznicę częściowo wolnych wyborów, władze Kętrzyna (warmińsko-mazurskie) podjęły wyjątkową inicjatywę. Zamiast budowy kolejnego pomnika, powstaje sad, z którego plonów korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta. Reklama Z inicjatywą utworzenia miejskiego sadu, który nie tylko upamiętni ważne historyczne wydarzenie, ale i przysłuży się wspólnemu dobru mieszkańców Kętrzyna, wyszli sami włodarze miasta. Zakup sadzonek ze środków własnych Miejski sad w Kętrzynie powstaje w pobliżu Ogrodu Zapachów, u zbiegu ulic Gdańskiej i Sikorskiego. Koszt takiej inwestycji – w przeciwieństwie do budowy pomnika – okazał się niewielki. Część drzewek owocowych, które już zasadzono na wyznaczonym terenie, z własnych środków ufundowali radni, część pokryły składki zbierane wśród przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń pozarządowych oraz pracowników Urzędu Miasta. Wspólna praca, wspólne plony W pierwszym dniu prac posadzono dwadzieścia drzewek owocowych. Wśród nich znalazły się głównie wiśnie, grusze, jabłonie, czereśnie i śliwy. Prac związanych z nasadzeniami nie wykonywała firma, a przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i mieszkańców miasta. – To szczególny dzień, 31. Rocznica częściowo wolnych wyborów, cieszę się że w taki sposób, wspólnie możemy ją uczcić – powiedział witając obecnych Ryszard Henryk Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. https://www.facebook.com/miasto.ketrzyn/posts/2349670482005126 Na sadzie się nie kończy Miejski sad w Kętrzynie w przyszłości będzie przestrzenią, z której – nie tylko wizualnego uroku, ale i plonów – będzie mógł cieszyć się każdy mieszkaniec miasta. Aby sad był jednak atrakcyjny zarówno dla ludzi,jak i środowiska, władze planują posadzić na jego powierzchni łąkę kwietną oraz zamontować budki lęgowe dla owadów. źródło: whitemad.plfot. źródło: facebook.com/miasto.ketrzyn Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.