Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości. Nowy program PGNiG

Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości. Nowy program PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło rozpoczęcie nowego programu wodorowego, w ramach którego mają zostać zrealizowane trzy projekty specjalne. Program wiąże się z rozwojem technologii dla tego paliwa w energetyce i sektorze motoryzacyjnym, a także z magazynowaniem oraz transportowaniem wodoru siecią gazową. Spółka już podpisała pierwszą umowę na realizację jednego projektu.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama
wodór PGNiG

– Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy działania, które pozwolą na stopniową dywersyfikację działalności Grupy PGNiG. Chcemy zbudować kompetencje w zakresie wodoru. Naszym celem jest wzbogacenie oferty biznesowej, co przełoży się na przychody ze sprzedaży nowego paliwa oraz usług z nim związanych, a także przyczyni się do wzrostu sprzedaży paliwa gazowego ogółem przez PGNiGpowiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.Poprzez realizację zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG włączy się w rozwój rynku paliw alternatywnych, a tym samym przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UEdodał Prezes PGNiG.

W ciągu czterech najbliższych lat na prace badawcze związane z nowym programem PGNiG planuje wydać ponad 31 mln zł. 

Projekt Hydra Tank

Hydra Tank ma być badawczą stacją tankowania pojazdów napędzanych wodorem. W ramach realizacji tego projektu, podpisano umowę z nieznanym jeszcze z nazwy “polsko-brytyjskim konsorcjum”. Stacja ma być uruchomiona w przyszłym roku. Obiekt powstanie przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie na Woli, w sąsiedztwie stacji CNG.

Pierwszy etap eksploatacji stacji będzie dla PGNiG pilotażem, połączonym z pracami badawczymi powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. Chcemy, aby wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polscedodał.

InGrid – Power to Gas

Drugim projektem w programie jest InGrid – Power to Gas. W oddziale spółki w Odolanowie ma powstać instalacja, która za dwa lata powinna rozpocząć produkcję “zielonego wodoru”. Do tego ma posłużyć energia wytworzona dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja pozwoli nam na przetestowanie całego procesu – od produkcji zielonego wodoru do dostawy odbiorcom. Będziemy także mogli przeprowadzać próby wtłaczania odpowiedniej mieszanki gazu i wodoru do sztucznej sieci gazowej, testować magazynowanie wodoru, a także dostarczanie go cysterną do naszej stacji w Warszawiewyjaśnił Sekściński.

New Fuel Lab

Trzeci projekt z nowego programu dotyczy rozbudowy działalności Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego jako placówki, która bada czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG, ale też poszerzy swoją ofertę dla innych zewnętrznych podmiotów.

– Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarzepodsumował Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.