Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznaj szczegóły „Mój Prąd 3.0”

fotowoltaika

Poznaj szczegóły „Mój Prąd 3.0”

1 lipca rusza trzecia edycja programu “Mój Prąd”. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie obejmuje ładowarek elektrycznych, inteligentnych systemów zarządzania energią w domu oraz magazynów ciepła/chłodu. Dopłata do fotowoltaiki wyniesie 3 000 zł, zamiast 5 000 zł przyznawanych w poprzednich naborach.

BANER MOBILEB1
Reklama

Lekkie modyfikacje

Wieczorem 28 czerwca na stronie rządowej pojawiły się szczegóły tegorocznej edycji. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych – o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji. Co z wysokością dopłat? Tak jak obecnie mogą pokryć do 50% wartości inwestycji. W porównaniu do wcześniejszych edycji zmniejszy się jednak maksymalna kwota dofinansowania. Wyniesie 3 000 zł, zamiast przyznawanych wcześniej 5 000 zł. Zmniejszy się również budżet. Nieznacznie przekroczy pół miliona (534 000 tys. zł).

Wnioski można składać od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku. Nabór może zostać przedłużony lub skrócony z powodu wyczerpania alokacji środków. Szansę na zdobycie dofinansowania mają wszyscy, którzy nie zdążyli w poprzedniej edycji, bowiem program obejmuje instalacje zamontowane od lutego 2020 roku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Mój Prąd 4.0″ już na horyzoncie

Zapowiadane wcześniej rozszerzenie dofinansowania o dodatkowe komponenty z zakresu magazynowania energii ma nastąpić w kolejnym naborze wniosków w 2022 roku. Uwzględnione zostaną wówczas zmiany w regulacjach – odejście od systemu opustów na rzecz prosumenta.

Mówił o tym niedawno Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE w wywiadzie dla ISBnews.TV. Wspomniał o tym, że kolejna edycja „Mój prąd 4.0” będzie ściśle powiązana z wejściem w życie nowej ustawy o OZE i zmienionymi zasadami rozliczania prosumentów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jest to jeszcze odległy czas, ale już mogę powiedzieć, że planujemy w kolejnej edycji dofinansowywać także zakup magazynów energii i ciepła. Chcemy także rozwinąć program dedykowany dla operatorów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych związanych z instalacją zbiorczych magazynów energii na końcówkach sieci tłumaczył wiceminister.

Wiceminister odniósł się też do głośno komentowanych w ostatnim czasie zmian modelu prosumenckiego oraz zapowiedzi pojawienia się funkcji agregatorów, którzy mogą zaoferować korzystniejsze warunki zakupu energii.

– W przyszłym roku pojawią się w polskim krajobrazie nowe podmioty, uczestnicy rynku pod nazwą agregatorzy. Będą oni aktywnie skupować energię od prosumentów, którzy dzięki temu zyskają zachętę do aktywnego poszukiwania jak najwyższej ceny na rynku dodał Zyska.

Zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych nie słabnie. A rządowy program, nawet ze zmniejszonymi środkami dofinansowania i tak jest atrakcyjną propozycją, zwłaszcza w kontekście wzrostu cen prądu.

źródło: ISBnews.TV, golbenergia.pl, wysokienapiecie.pl, mojprad.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.