Sieci energetyczne typu mesh przyszłością systemów wiatrowych off-shore

Jak mówi Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope, wydajna sieć na Morzu Północnym odblokuje swobodną wymianę energii między krajami. Pozwoliłoby to również czerpać energię z miejsc o wyższej wietrzności. Jak mówi Dickson, sieć typu mesh na morzu nie powinna być celem samym w sobie, raczej należy ją traktować jako sposób na optymalne rozmieszczenie wiatraków na Morzu Północnym.

PSEW czeka na dedykowany system dla wiatrowych instalacji off-shore

Na odbywającym się niedawno we Wrocławiu Czwartym Kongresie Energetycznym przedstawiciele dużych państwowych koncernów – PGE oraz Orlenu, potwierdzili zamiar budowy morskich farm wiatrowych w naszym kraju. Nie są to jedyni inwestorzy zainteresowani tego rodzaju instalacjami, którzy nadal muszą czekać na uściślenie warunków budowy farm.

Uruchomienie nowej instalacji wiatrowej off-shore Vattenfalla w Szkocji

European Offshore Wind Deployment Centre (EOWDC) to centrum badawcze Vattenfalla, gdzie testowane będą najnowsze i największe turbiny wiatrowe tego producenta. Zostało ono właśnie uruchomione u wybrzeży Szkocji w Zatoce Aberdeen podczas oficjalnej ceremonii, w której udział wzięli m.in. CEO firmy, Magnus Hall oraz premier Szkocji, Nicola Sturgeon.

Na Wyspach Kanaryjskich zainstalowano samomontującą morską turbinę wiatrową

Instalacja składa się z pływającej platformy, wzmocnionej na miejscu za pomocą kotwic, i trzech segmentów wieży. Te elementy są wykonane z betonu. Cały zespół, wraz z łopatami generatora, został zmontowany na lądzie, a następnie był holowany przez szesnaście mil morskich w stronę docelowego punktu Plocan – Platformy Oceanicznej Wysp Kanaryjskich. Na stronie CORDIS wskazano, że „teleskopowa konfiguracja wieży została zaprojektowana w taki sposób, aby obniżyć środek ciężkości jednostki, dzięki czemu platforma służy za samostateczną barkę pływającą, umożliwiającą załodze przedmontaż całego systemu w strefie przybrzeżnej”.