Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto będzie pracował na wiatrakach? Perspektywy dla uczniów i… górników [BADANIE]

Kto będzie pracował na wiatrakach? Perspektywy dla uczniów i… górników [BADANIE]

Kto będzie pracował na wiatrakach? Perspektywy dla uczniów i… górników [BADANIE]

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Niespełna ⅔ Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielona transformacja to 300 tysięcy nowych miejsc pracy

Transformacja energetyczna, która opiera się na rozwoju zielonych źródeł energii to droga, z której nie ma już odwrotu. Świat stawia na OZE, a to kolei zaowocuje rewolucją na rynku pracy. Raport Konfederacji Lewiatan prognozuje, że w Polsce do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy w tzw. zielonych branżach. Chodzi tutaj głównie o: odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, elektromobilność, infrastrukturę sieciową, czy termomodernizację budynków. Sam sektor energetyki wiatrowej stworzy ok. 200 tysięcy miejsc pracy w perspektywie najbliższych 15 lat.

Transformacja energetyczna i związane z nią inwestycje to atrakcyjna alternatywa dla pracowników sektora wydobywczego – uważa 65% ankietowanych w badaniu „Rozwój sektora OZE” SW Research. Korzyści, jakie uczestnicy badania najczęściej widzą w pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii to: praca w bardzo przyszłościowej branży (39%), atrakcyjne zarobki (26%), praca dająca poczucie misji (24%), duże zapotrzebowanie na  pracowników (21%), rozwój zawodowy (19%) czy łatwe przebranżowienie (18%).

Z kopalni na wiatrak

Praca w zielonej energii może stać się alternatywą dla pracowników sektora wydobywczego, ponieważ w ramach sprawiedliwej transformacji oferuje możliwość dalszego rozwoju i wykorzystania swoich kompetencji. Górnicy z likwidowanych na Śląsku kopalń już dziś mogą przejść szkolenia, które pozwolą im pracować jako technik lub serwisant turbiny wiatrowej. Ten nowy zawód to szansa na stabilne i atrakcyjne pod względem wynagrodzenia zatrudnienie. Pierwsi przeszkoleni górnicy już dziś pracują w zielonym sektorze i decyzji o przebranżowieniu nie żałują.

– Po 25 latach pracy w górnictwie zamknięto kopalnię, w której byłem zatrudniony. Chciałem nadal rozwijać się zawodowo i postanowiłem spróbować w OZE, poszedłem na szkolenie do pracy na wiatrakach. Specyfika rozwiązań technicznych, przekładni i innych mechanizmów jest taka sama. Dlatego uważam, że każdy górnik powinien odnaleźć się w tym świecie turbin. To daje duże poczucie satysfakcji, że nie trzeba zaczynać od zera, a branża docenia moje umiejętności i do tego oferuje dobre warunki pracy, perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie – tłumaczy Piotr Metlak, obecnie technik turbin wiatrowych. – Zielona transformacja jest nieunikniona i zamiast się przed nią bronić, powinniśmy jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje. Mamy szansę skorzystać z niszy, która będzie przez najbliższe lata i namawiałbym innych górników do rozważenia tej możliwości, dopóki jest zapotrzebowanie. Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – dodaje.

Dla polskiej gospodarki, która najmocniej w Europie opiera się na węglu, przejście na zieloną energię to olbrzymie wyzwanie. Rosnące koszty pracy i kurczenie się zasobów węgla kamiennego sprawiły, że polski węgiel jest za drogi, a wiele kopalni mierzy się z nierentownością. Odpowiedzią na kryzys klimatyczny i zobowiązania rozwoju gospodarki niskoemisyjnej są odnawialne źródła energii, które poza czystym powietrzem oznaczają rozwój gospodarczy, obniżenie rachunków za prąd oraz tysiące nowych miejsc pracy.

Perspektywy zawodowe w branży wiatrowej

Przejście na zieloną energię nie musi oznaczać wykluczenia pracowników “starej” energetyki. Przeciwnie, ich doświadczenie i umiejętności są poszukiwane w sektorze OZE, jakimi są m.in. farmy wiatrowe.

– Intensywny rozwój źródeł energii odnawialnej, w tym wiatrowej, to realna okazja na wykorzystanie potencjału regionu, który jest najbardziej uprzemysłowiony w Polsce. Zazielenianiu energii będzie towarzyszyć tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy oraz wsparcie dla osób pracujących w sektorze wydobywczym, co może być olbrzymią szansą dla tego regionu. Dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, już dziś są poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej – mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa (onshore) może przyczynić się do powstania aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju. Natomiast morska energetyka wiatrowa (offshore) zaoferuje kolejne 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce. Centrum drugiego z tych sektorów może wkrótce stać się Szczecin, gdzie już teraz powstają fabryki turbin i terminale do obsługi przyszłych polskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Dla lokalnej młodzieży otwierają się także perspektywy zawodowe – już 4 marca PSEW, Urząd Miasta Szczecin i Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w tym mieście podpiszą porozumienie, którego przedmiotem będzie współpraca na rzecz popularyzacji wśród uczniów szkoły wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Nie jest to pierwsza tego typu akcja w naszym kraju – w październiku ubiegłego roku firma Vulcan Training & Consultancy oraz PSEW rozpoczęły cykl szkoleń “Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie” dla uczniów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

– Więcej o szkoleniach dla uczniów w Darłowie pisaliśmy tu: Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Źródła: informacje prasowe – Polskie Stowarzyczenie Energetyki Wiatrowej

Fot. PSEW, Canva (chuyu)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.